PARTNER PORTALU
  • BGK

Ceny towarów i usług: W tych województwach ceny rosną najszybciej

  • bad    8 grudnia 2017 - 16:55
Ceny towarów i usług: W tych województwach ceny rosną najszybciej
W których województwach ceny rosną najszybciej? Fot. pixabay

W trzech kwartałach 2017 r. wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku był na podobnym poziomie jak w I półroczu br. W których województwach ceny rosną najszybciej?
W trzech kwartałach ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku o 1,9% (wobec spadku 0,9% odpowiednio przed rokiem). Odnotowano wzrost cen m.in. towarów i usług w zakresie transportu (4,9%), żywności i napojów bezalkoholowych (3,8%) oraz towarów i usług w zakresie mieszkania (1,4%). Utrzymał się spadek cen odzieży i obuwia i wyniósł 5,4% - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie I–III kwartał 2017 r. notowano we wszystkich województwach, przy czym wyższy niż średnio w kraju w: pomorskim, podlaskim, podkarpackim, opolskim, łódzkim, lubuskim, lubelskim, wielkopolskim oraz świętokrzyskim (od 2,0% do 2,2%).

Czytaj też: PKB na mieszkańca w województwach

 W III kwartale 2017 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były wyższe o 1,9% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (wobec spadku 0,8% odpowiednio przed rokiem). W województwach wzrost cen kształtował się od 1,4% w zachodniopomorskim do 2,3% w opolskim.

Największy wpływ na wskaźnik cen ogółem w III kwartale br. miały wzrosty cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz towarów i usług w zakresie mieszkania, które podwyższyły wskaźnik cen ogółem odpowiednio o: 1,10 p. proc. oraz o 0,42 p. proc. Spadek cen odzieży i obuwia wpłynął na obniżenie wskaźnika cen ogółem o 0,30 p. proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-12-11 09:49:24

    Jako taka Dobra Zmiana atu masz babo placek? Ceny żywności, to zmowa między producentami a sieciami? Gdzie jest CBS?