Cerkiewne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Supraślu

W sobotę, 9 kwietnia, w Supraślu odprawione zostanie centralne prawosławne nabożeństwo żałobne, w pierwszą rocznicę katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.
Cerkiewne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Supraślu

W krypcie głównej świątyni supraskiego monasteru pochowany jest abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz polowy WP, który zginął w tej katastrofie.

Po nabożeństwie odprawionym w mniejszej cerkwi monasterskiej z udziałem hierarchów polskiej Cerkwi i przedstawicieli władz państwowych, modlitwy odbędą się też w krypcie, gdzie spoczywa abp Miron.

Dzień później, 10 kwietnia, uroczystości żałobne odbędą się też w soborze Św. Trójcy w Hajnówce. Również będzie im przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, który poświęci też tablicę upamiętniającą abpa Mirona w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Tablica zostanie odsłonięta w krypcie świątyni. Abp Miron przez wiele lat pracował w Hajnówce. Jako prawosławny ordynariusz WP, był też jednocześnie biskupem hajnowskim.

W wypadku, który wydarzył się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria.

Z regionem podlaskim związane były 4 ofiary katastrofy: urodzony w Białymstoku, honorowy obywatel miasta, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, abp Miron Chodakowski oraz stewardessa Justyna Moniuszko.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ciekawe jak wyglądają plany zbliżenia zwolenników i przeciwników...?

OSTRY, 2011-04-01 15:06:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE