PARTNER PORTALU
  • BGK

Cerkiewne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Supraślu

  • PAP    1 kwietnia 2011 - 14:53
Cerkiewne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Supraślu

W sobotę, 9 kwietnia, w Supraślu odprawione zostanie centralne prawosławne nabożeństwo żałobne, w pierwszą rocznicę katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.
W krypcie głównej świątyni supraskiego monasteru pochowany jest abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz polowy WP, który zginął w tej katastrofie.

Po nabożeństwie odprawionym w mniejszej cerkwi monasterskiej z udziałem hierarchów polskiej Cerkwi i przedstawicieli władz państwowych, modlitwy odbędą się też w krypcie, gdzie spoczywa abp Miron.

Dzień później, 10 kwietnia, uroczystości żałobne odbędą się też w soborze Św. Trójcy w Hajnówce. Również będzie im przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, który poświęci też tablicę upamiętniającą abpa Mirona w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Tablica zostanie odsłonięta w krypcie świątyni. Abp Miron przez wiele lat pracował w Hajnówce. Jako prawosławny ordynariusz WP, był też jednocześnie biskupem hajnowskim.

W wypadku, który wydarzył się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria.

Z regionem podlaskim związane były 4 ofiary katastrofy: urodzony w Białymstoku, honorowy obywatel miasta, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, abp Miron Chodakowski oraz stewardessa Justyna Moniuszko.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • OSTRY, 2011-04-01 15:06:50

    Ciekawe jak wyglądają plany zbliżenia zwolenników i przeciwników...?