PARTNER PORTALU
  • BGK

Certyfikat poprawi wizerunek straży miejskich?

  • AW    23 lutego 2015 - 19:36
Certyfikat poprawi wizerunek straży miejskich?
W poniedziałek (23 lutego) sekretarz stanu w MSW Grzegorz Karpiński przyjechał do Włocławka, by wspólnie z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim oraz senatorem RP Andrzejem Personem wziąć udział w konferencji prasowej (fot.msw.gov.pl)

Włocławek przystąpił do programu standaryzacji i certyfikacji straży gminnych i miejskich. Projekt ma ujednolicić działanie jednostek, pomóc w wypracowaniu „dobrych praktyk” oraz poprawić wizerunek straży.
Program zainicjowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pilotaż projektu został przeprowadzony na terenie województwa pomorskiego, we współpracy z wojewodą. W początkowej fazie przystąpiły do programu trzy jednostki straży. Dwie z nich (z Gdańska i Starogardu Gdańskiego), jako pierwsze w kraju uzyskały certyfikację.

Przyznanie straży certyfikatu oznacza, że jednostka w ocenie wojewody właściwie wypełnia powierzone jej obowiązki. Angażuje się w działania profilaktyczne, współpracuje z mieszkańcami i policją, kompleksowo dba o porządek publiczny w zakresie powierzonych jej uprawnień, nie koncentrując się na ujawnianiu i ściganiu jedynie wybranych rodzajów wykroczeń.

Ponadto spełnia wymagania formalno-prawne, np. związane z prawem pracy, szkoleniami, umundurowaniem, wyposażeniem jednostek, czy prowadzoną dokumentacją w sprawach o wykroczenia. Ocenę standardu przeprowadza powołany przez wojewodę zespół (w jego skład wchodzą przedstawiciele wojewody oraz komendanta wojewódzkiego policji), który dokonuje weryfikacji i oceny.

Po pilotażu programu przeprowadzonym w województwie pomorskim, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje rozpropagowanie idei standaryzacji w całej Polsce. Program skierowany jest do wszystkich samorządów, które powołały straż gminą lub miejską. Przystąpienie do standaryzacji jest dobrowolne.

Minister Karpiński, który w poniedziałek (23 lutego) przyjechał do Włocławka, by wspólnie z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim oraz senatorem RP Andrzejem Personem wziąć udział w konferencji prasowej, pozytywnie ocenił włączenie się włocławskiej straży miejskiej do programu standaryzacji i certyfikacji.

– Dziękuję prezydentowi Włocławka za przystąpienie do programu certyfikacji. Jestem przekonany, że poprawi się jakość jej pracy z korzyścią dla mieszkańców – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych.

Straże gminne i miejskie nie są służbą podległą resortowi spraw wewnętrznych. To formacja powoływana przez radę gminy. Nadzór nad jej działalnością sprawuje wójt, burmistrz (prezydent miasta), a w zakresie związanym m.in. utrzymaniem porządku publicznego i wykonywaniem związanych z tym zadań – wojewoda działający przy pomocy komendanta wojewódzkiego (stołecznego) policji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2015-02-24 20:50:01

    Na pewno zarobią firmy certyfikujące i audytorzy a straż będzie lepić mandaty z fotoradaru i ścigać staruszki handlujące pietruszką jak zawsze. Standaryzacja w skali kraju, wprowadzenie jednakowych procedur, drobiazgowe raportowanie i skrupulatne kontrole przez niezależny organ. Ostatni w ocenie d...o zlikwidowania. Na taki system zarządzania jakością pracy straży mogę się zgodzić. Żaden inny  rozwiń