Cezary Morawski może nadal być dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu

Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił 4 października skargę zarządu województwa dolnośląskiego ws. unieważnienia przez wojewodę uchwały o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Orzeczenie jest nieprawomocne.
Cezary Morawski może nadal być dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu
Sąd Administracyjny wskazał, że wojewoda zgodnie z prawem unieważnił uchwałę o odwołaniu Morawskiego. (fot. Fotolia)

• Sąd podkreślił, że uchwała zarząd województwa dolnośląskiego o odwołaniu Morawskiego została podjęta z naruszeniem prawa.

• Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia 2016 r.

• Procedura odwołania dyrektora Teatru Polskiego została wszczęta 10 lutego 2017 r.

Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego pod koniec kwietnia. Jednocześnie stanowisko p.o. dyrektora powierzył Remigiuszowi Lenczykowi. Uchwałę zarządu w tej sprawie wstrzymał jednak w tym samym dniu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Miesiąc później wojewoda wydał rozstrzygnięcia nadzorcze o stwierdzeniu nieważności uchwały zarządu województwa dolnośląskiego ws. odwołania Morawskiego. Wojewoda stwierdził również nieważność uchwały o powierzeniu stanowiska dyrektora Teatru Polskiego Remigiuszowi Lenczykowi. Te decyzje zostały zaskarżone do sądu przez zarząd województwa dolnośląskiego.

W środę 4 października Sąd Administracyjny oddalił tę skargę i wskazał, że wojewoda zgodnie z prawem unieważnił uchwałę o odwołaniu Morawskiego.

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody odpowiada prawu materialnemu i procesowemu oraz spełnia warunki formalne. Sędzia Julia Szczygielska podkreśliła, że wojewoda dolnośląski posiada uprawnienia kontrolne legalności uchwały o odwołaniu dyrektora ze stanowiska. "Posiada uprawnienia do kontroli oceny trybu podjęcia tej uchwały, jej formy oraz przyczyny merytorycznych" - powiedziała sędzia.

W uzasadnieniu podkreślono również, że uchwała zarząd województwa dolnośląskiego o odwołaniu Morawskiego została podjęta z naruszeniem prawa. "Nie wykazano w sposób kompleksowy, że Cezary Morawski odstąpił o realizacji umowy na prowadzenie Teatru Polskiego" - powiedziała sędzia.

Wyrok wydany w środę przez Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie jest prawomocny. Strony mogą złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zwolnił pracowników

Procedura odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu została wszczęta 10 lutego br. Zarząd województwa wystąpił wówczas do resortu kultury z prośbą o opinię ws. odwołania dyrektora. W kwietniu minister kultury prof. Piotr Gliński wyraził negatywną opinię w tej sprawie. Zwrócił się przy tym z prośbą o "ponowny namysł nad zamiarem odwołania" Morawskiego.

Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub.r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest posłem Nowoczesnej, a w konkursie nie mógł wystartować z powodu braku wymaganego wykształcenia.

Od momentu objęcia funkcji dyrektora przez Morawskiego trwał, skierowany przeciw niemu, protest części zespołu artystycznego, skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Morawskiego broniła Solidarność - drugi, najliczniejszy związek zawodowy we wrocławskim Teatrze Polskim.

Pod koniec ub.r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy protestowali przeciwko niemu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE