PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą centrum edukacji różnorodności kulturowej na Podlasiu

  • PAP    29 listopada 2012 - 19:14

W Podlaskiem powinno powstać centrum edukacji różnorodności kulturowej, które będzie przybliżało wielokulturowość regionu jego mieszkańcom, a także turystom - uważa RPO prof. Irena Lipowicz. Jej zdaniem miałoby ono być przykładem dla reszty kraju.
Lipowicz, która zakończyła w czwartek dwudniową wizytę w Białymstoku, powiedziała dziennikarzom, że "skarbem" regionu jest jego różnorodność kulturowa i Podlaskie powinno być szkołą dla reszty kraju, ale - jak zauważyła - nie wykorzystuje tego.

Dlatego RPO chce wspierać inicjatywy, które będą promować różnorodność regionu. Powiedziała, że podczas spotkania z wojewodą podlaskim rozmawiała o pomyśle stworzenia w regionie jednego lub kilku centrów edukacji różnorodności kulturowej, co służyłoby całej Polsce.

Prof. Lipowicz odniosła się też do incydentów nacjonalistycznych i faszystowskich, do których doszło w regionie w ub. i w tym roku. Mówiła, że będzie musiała się z nich tłumaczyć na forum międzynarodowym. "Każde podpalone mieszkania, każdy pobity człowiek zaatakowany maczetami będzie bezlitośnie Polsce wypomniany" - podkreśliła.

W woj. podlaskim nieznani sprawcy zniszczyli w Jedwabnem pomnik upamiętniający mord na Żydach dokonany przez ich polskich sąsiadów, a w gminie Puńsk, gdzie większość mieszkańców to osoby narodowości litewskiej, zamalowali napisy w tym języku na tablicach z nazwami miejscowości. Natomiast w Białymstoku zniszczono mienie w Centrum Muzułmańskim, podpalono drzwi mieszkania małżeństwa polsko-pakistańskiego, zaatakowano chłopaka o innym kolorze skóry maczetami, w ostatnich tygodniach podpalono mieszkanie czeczeńskiej rodziny.

Rzecznik uważa, że powinny odbywać się szkolenia dla sędziów i prokuratorów, które pozwolą im rozpoznawać takie sprawy. "Czasami brak rozpoznania co do stopnia szkodliwości społecznej powoduje nieadekwatne, w mojej ocenie, orzeczenia" - dodała.

Lipowicz złożyła też niezapowiedzianą wizytę w Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. Nie chciała mówić o szczegółach kontroli, które najpierw chce przedstawić kierownictwu ośrodka. Oceniła jednak, że ośrodek nie ma warunków, by przebywały tam kobiety z dziećmi. Będzie też zabiegać o zmianę regulaminu ośrodka, który według niej za bardzo przypomina rygor więzienny.

Podlaskie jest regionem, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych i wyznawców islamu. Region licznie zamieszkują też mniejszości narodowe, m.in. Białorusini, Litwini, Rosjanie. Przed II wojną światową żyła na tych terenach liczna społeczność żydowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.