PARTNER PORTALU
  • BGK

Chcą pływać promem ze Szczecina do Kłajpedy

  • PAP    15 czerwca 2015 - 09:35

Szczecin i Kłajpeda pracują nad połączeniem promowym pomiędzy portem Szczecin-Świnoujście, a tym litewskim miastem. Sukcesem będzie powstanie połączenia w ciągu najbliższego roku lub dwóch - mówił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
"Bardzo mocno pracujemy nad połączeniami promowymi Kłajpeda-Szczecin, a żeby to uszczegółowić: Kłajpeda-Świnoujście" - mówił dziennikarzom w Szczecinie tuż po podpisaniu odnowionego porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy miastami prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

"Wiele ciężarówek jedzie z krajów nadbałtyckich na zachód Europy i mogłyby spokojnie, zamiast poruszać się po polskich drogach, zostać transportowane promami - więc to jest duże wyzwanie. Gdyby to się udało w ciągu najbliższego roku - dwóch lat, naprawdę byłby to duży sukces" - mówił Krzystek.

Szczecin i Kłajpeda - połączenie, które ma się opłacać

Jak poinformował, trwają rozmowy na temat połączenia, które musi się opłacać. "Angażujemy już naszych przewoźników promowych, ale jest też duży nacisk ze strony spedytorów, którzy mają ładunki w Kłajpedzie i chcieliby je transferować na zachód Europy niekoniecznie na kołach. To są perspektywiczne rozmowy, które być może zakończą się sukcesem" - dodał.

"W tej chwili jesteśmy skupieni na przeprawach tylko północ-południe, ale kontakty wschód-zachód też są interesujące" - zauważył prezydent.

Krzystek zwracał uwagę na związki obu miast. Jak mówił, trwające w Szczecinie finały regat Baltic Tall Ships Regatta 2015 odbywają się również dzięki współpracy z Kłajpedą.

Porozumienie podpisane przez władze obu miast dotyczy m.in. wspierania uczelni wyższych, środowisk artystycznych, samorządów gospodarczych oraz współpracy w dziedzinie gospodarki morskiej. Dokument nawiązuje do porozumień zawartych z Kłajpedą w 2002 r. i 2009 r. i ma odnowić kontakty partnerskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.