Chcą zbudować Pomnik Zagłady w Muzeum Gross-Rosen

Przedstawiciele Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen złożyli we wtorek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek ws. finansowego wsparcia projektu budowy Pomnika Zagłady upamiętniającego ofiary obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen.
Chcą zbudować Pomnik Zagłady w Muzeum Gross-Rosen
"Składamy dzisiaj w ministerstwie kultury wniosek o pilne rozpoczęcie realizacji projektu +Kamienne Piekło-KL Gross-Rosen II+, którego celem jest powstanie Pomnika Zagłady upamiętniającego ofiary hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen" - powiedział Piotr Koral, prezes Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen współpracującej z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (koło Świdnicy).

Jak wyjaśnił, projekt ten od trzech lat znajduje się na tzw. liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, gdzie został umieszczony decyzją ministra rozwoju regionalnego i ministra kultury. "Zwracamy się z prośbą o przeniesienie projektu z listy rezerwowej na podstawową. W dyspozycji ministra kultury znajdują się środki europejskie, o które aplikujemy i które mogą być przyznane na realizację tego projektu. Jego całkowita wartość jest szacowana na blisko 30 mln zł" - mówił prezes fundacji.

Do przekazanego wniosku przedstawiciele fundacji dołączyli blisko 10 tys. deklaracji poparcia projektu od osób z całego świata. Wśród nich znaleźli się reprezentanci życia społecznego, politycznego i kulturalnego m.in. Andrzej Wajda, Władysław Bartoszewski, Piotr Cywiński, Adam Michnik, Tomasz Nałęcz, Jan Lityński, Henryk Wujec i Wiktor Osiatyński.

Upamiętnienie ma być zrealizowane na terenie b. wyrobiska granitu kamieniołomu Gross-Rosen, w którym w okresie II wojny pracowali więźniowie obozu koncentracyjnego. "Koncepcja architektoniczna projektu została opracowana.

Dysponujemy szczegółową dokumentacją techniczno-architektoniczno-budowlaną i jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia inwestycji w każdej chwili. Muzeum Gross-Rosen uruchomiło kilka tygodni temu procedurę wyłonienia wykonawcy projektu budowlanego przedsięwzięcia. W tym roku spodziewamy się też uzyskać pozwolenie na budowę" - relacjonował Koral.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE