PARTNER PORTALU
  • BGK

Chełm nie przedłuży umowy najemcy kina

  • chelmonline.pl (Paweł Pawłowicz)    17 października 2011 - 09:17
Chełm nie przedłuży umowy najemcy kina

Miasto zapowiedziało, że nie przedłuży umowy dzierżawy spółce Tokland, obecnemu najemcy kina „Zorza”.
Budynek i działalność kinową chce przekazać pod skrzydła Chełmskiego Domu Kultury. Tokland zapowiada, że tak łatwo nie odpuści.

Spółka Tokland od 19 lat jest najemcą budynku przy ul. Strażackiej . Prowadzi tam kino „Zorza”, wypożyczalnię filmów video i DVD oraz wynajmuje powierzchnię handlową. Ostatnią umowę miasto podpisało ze spółką w 2010 r. Umowa dzierżawy wygasa 31 grudnia 2011 r. Władze miasta już postanowiły, że nie przedłużą spółce umowy.

Na początku września prezydent Agata Fisz (zabierz głos/oceń prezydenta) powołała zespół, którego zadaniem miała być ocena obecnego funkcjonowania kina „Zorza” oraz zaproponowanie rozwiązań podniesienia atrakcyjności obiektu przy ul. Strażackiej 2 w tym jedynego kina w mieście.

– Niestety wynik jest negatywny zarówno pod względem oceny zobowiązań finansowych, jaki i zaangażowania w prowadzenie kina. Obecny najemca przez wiele miesięcy notorycznie łamał terminy zapłaty z tytułu najmu budynku, a do tego ma wysokie zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości. – mówi Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, członek zespołu i dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji UM.

Zespół negatywnie ocenił również zaangażowanie obecnego najemcy w rozwój kina i promowanie działalności kulturalnej.

– Dominującą działalnością w budynku kina jest działalność gospodarcza, a nie kulturalna, na przykład ma tam siedzibę firma transportowa. Praktycznie nie widać jakichkolwiek działań ze strony najemcy, aby promować kino, chełmską kulturę i podejmować nowe inicjatywy związane ze sztuką filmową. Efektem tego jest mizerna liczba widzów – dodaje Bajkiewicz-Kaliszczuk.

W opracowanych wnioskach, zespół uznał niezasadność zawierania kolejnej umowy z obecnym najemcą w drodze bezprzetargowej. Ale proponuje trzy rozwiązania.

Jednym z nich jest utworzenie na bazie Kina „Zorza” Centrum Sztuki Filmowej, której zarządzaniem miałyby się zająć chełmskie placówki kultury. W uzasadnieniu członkowie zespołu przywołują przykład Zamościa, w którym skutecznie i efektywnie funkcjonuje prowadzone przez miasto kino „Stylowy”. Zespół proponuje, aby z pozyskanej dotacji z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej miasto dokonało cyfryzacji kina wyposażyło je w projektor 3D. W nowej „Zorzy” miałoby powstać kino lektur szkolnych.

W planach byłoby również organizowanie festiwali filmowych (również dotowanych przez PISF), spotkań dyskusyjnego klubu filmowego, reaktywowanie Amatorskiego Klubu Filmowego „Miś” oraz szeroka współpraca ze stowarzyszeniami i organizacjami, które mogłyby bezpłatnie korzystać z sali kinowej. Nowością mogłaby być możliwość rezerwacji i zakupu biletów przez internet. Członkowie zespołu wskazują jednocześnie konieczność projekcji filmów w każdy dzień tygodnia.

Drugą z propozycji, wybiegającą nieco w przyszłość, jest utworzenie kino-teatru „Zorza”. Ta propozycja mogłaby być wdrożona w sytuacji powstania w Chełmie kin wielo-salowych, a przez to znacznego spadku rentowności niewielkiej „Zorzy”. W takiej sytuacji członkowie zespołu proponują docelowo utworzenie kina studyjnego, oferującego bardziej ambitne kino, ścisłą współpracę z DKF, wykorzystanie sali na spektakle, recitale, małe koncerty i występy teatralne, w tym udostępnienie budynku dla potrzeb Teatru Ziemi Chełmskiej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.