PARTNER PORTALU
  • BGK

Chiny odkryją Małopolskę?

  • KB    13 kwietnia 2010 - 10:27
Chiny odkryją Małopolskę?

- Małopolska odkrywa teraz Chiny. Mam nadzieję, że Chiny odkryją Małopolskę, - mówił podczas krakowskiej konferencji marszałek Marek Nawara.
W poniedziałek, 12. kwietnia w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury rozpoczęło się Forum Ekonomiczne Unia Europejska – Chiny „Nowe wyzwania dla Przyszłości”. W konferencji wzięli udział marszałek Marek Nawara i członek zarządu województwa Marek Sowa. Współorganizatorem i honorowym patronem forum jest województwo małopolskie.

Forum Ekonomiczne Unia Europejska – Chiny to pierwsza tego typu inicjatywa w Europie. Spotkania w dniach 12-13 kwietnia w Krakowie i 15 kwietnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli mają służyć dyskusji na temat wzajemnych stosunków gospodarczych, politycznych i handlowych oraz omówieniu wspólnych działań przeciwdziałających skutkom kryzysu gospodarczego i perspektyw współpracy na szczeblu samorządowym.

W poniedziałkowej sesji inauguracyjnej forum uczestniczyli przedstawiciele rządu polskiego i ambasady chińskiej w Warszawie, samorządowcy, eksperci i działacze organizacji otoczenia biznesu.

- Małopolska odkrywa teraz Chiny, kraj gigantycznego rozwoju. Mam nadzieję, że Chiny odkryją Małopolskę, europejski region wiedzy i innowacji. Pragniemy, by chińscy inwestorzy sprawdzali w praktyce, czy udało nam się stworzyć dla nich warunki na miarę XXI wieku – mówił marszałek Marek Nawara.

Marszałek Nawara przypomniał, że Małopolska od sześciu lat rozwija współpracę z chińskimi partnerami z prowincji Jiangsu i wyliczył atuty województwa, które czynią go szczególnie atrakcyjnym dla inwestorów z Chin, takie jak bardzo dobra dostępność komunikacyjna, ogromny potencjał w dziedzinie nauk inżynieryjnych, czy szanse związane z powstającym w Krakowie Węzłem Wiedzy i Innowacji.

Ambasador ChRL Sun Rongmin w skierowanym do uczestników konferencji liście podkreślił, że Polska jest jednym z najważniejszych partnerów Chin w Europie i wskazał priorytetowe z punktu widzenia Chin obszary współpracy z partnerami europejskimi – odnawialne źródła energii, ochrona środowiska i nowe technologie. Jak zaznaczył Radosław Stępień, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, z perspektywy polskiego rządu szczególnie istotna jest współpraca z Chinami w dziedzinie komunikacji i inwestycji infrastrukturalnych.

Celem Forum jest określenie nowych platform współpracy gospodarczej i samorządowej z Chinami oraz pogłębienie kontaktów między przedsiębiorcami. Uczestnicy sesji plenarnej Forum podjęli m.in. kwestie aktualnych uwarunkowań handlu między Unią Europejską a ChRL, perspektyw rozwoju wzajemnej wymiany handlowej, kontaktów gospodarczych, inwestycji dwustronnych i współpracy m.in. w obszarze transportu oraz rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej związanej z polskimi przygotowaniami do Euro 2012.

Organizatorami Forum są Krajowa Izba Gospodarcza Centrum Promocji i Stowarzyszenie Instytut Chiński. Jest ono współorganizowane przez Parlament Europejski, Instytut Chiński, województwo małopolskie oraz Krajową Izbę Gospodarczą Centrum Promocji i Asia Pacific CEO Association in China.

Impreza otrzymała wsparcie i patronat Misji Chińskiej w Unii Europejskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Honorowym Partnerem Forum jest Województwo Małopolskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.