PARTNER PORTALU
  • BGK

Chopin na wystawie w ratuszu

  • PAP    3 grudnia 2010 - 15:40

Grafiki, plakiety, medale przedstawiające Fryderyka Chopina oraz listy i autografy, a także odlew dłoni pianisty można oglądać od piątku na wystawie "Chopin Art" w ratuszu w Sandomierzu.
Wystawę zorganizowało sandomierskie Muzeum Okręgowe, we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (woj. podkarpackie).

Większość eksponatów pochodzi z Lwowskiego Muzeum Historycznego. Z Lwowskiej Galerii Sztuki wypożyczono obraz Józefa Krusza-Męciny, przedstawiający alegoryczne wyobrażenie ostatnich chwil życia Chopina. Pozostałe eksponaty - wśród nich maska pośmiertna kompozytora - pochodzą ze zbiorów prywatnych.

Zwiedzającym wystawę będzie towarzyszyć muzyka Chopina w wykonaniu najlepszych jej interpretatorów, odtwarzana z nagrań archiwalnych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W ramach lekcji muzealnych organizowanych w ratuszu będą wyświetlane filmy związane z życiem i twórczością Chopina.

Ekspozycji towarzyszy katalog prezentujący ważniejsze chopiniana znajdujące się w zbiorach lwowskich i w zbiorach Fundacji Książąt Czartoryskich z Krakowa.

Wystawę zorganizowano z okazji Roku Chopinowskiego. Będzie ją można oglądać do 30 stycznia 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.