PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów będzie współpracował z czeskim Rożnowem

  • KB    11 maja 2010 - 10:49
Chorzów będzie współpracował z czeskim Rożnowem

W Gmachu Sejmu Śląskiego podpisano w poniedziałek, 10 maja umowę o współpracy i wymianie doświadczeń pomiędzy Valasske Muzeum v Prirode w Rożnowie a Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie.
Przedmiotem zawartej umowy jest sporządzanie dokumentacji dotyczącej zbiorów i obiektów, które są w posiadaniu obu instytucji. Współpraca ma także na celu wymianę doświadczeń dotyczących konserwacji i rekonstrukcji muzealiów. Planowana jest również prowadzona na szeroką skalę wymiana specjalistów oraz dorobku regionalnych twórców.

- Cieszę się z faktu nawiązania tej współpracy. Między sąsiadami powinna być ona czymś naturalnym, liczymy, że przyniesie pożądane owoce - powiedział obecny podczas podpisania umowy wicemarszałek województwa śląskiego Zbyszek Zaborowski.

Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie jest miejscem szczególnym, jakby przeniesionym z minionych wieków. Na 22 ha zgromadzono zabytkowe drewniane obiekty mieszkalne, gospodarcze, sakralne, rzemieślniczo-przemysłowe, takie jak kuźnie czy młyny. Skansen nadal się rozwija, przybywa nowych obiektów wraz z ich wyposażeniem. We wnętrzach prezentowane są wystawy, odbywają sie lekcje muzealne, organizowane są widowiska plenerowe oraz imprezy folklorystyczne. W jednym miejscu można zobaczyć najstarsze i najbardziej charakterystyczne zabytki naszego regionu. Teraz będzie szansa, by tym bogactwem historii podzielić się z innymi.

Stronę czeską podczas podpisania umowy reprezentował dyrektor Muzeum Vitezslav Koukal, a chorzowski skansen pełniący obowiązki dyrektora Bogdan Kuboszek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.