PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzowianie przekazali pamiątki do muzeum

  • PAP    23 lipca 2012 - 21:00

Plany budowy osiedla robotniczego dla pracowników kopalni, radio i aparat fotograficzny znalazły się wśród zebranych w Chorzowie darów na rzecz Muzeum Śląskiego w Katowicach. Była to trzecia zbiórka w ramach akcji "Dopiszmy się do historii".
Trzecia zbiórka pamiątek w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" odbyła się w ostatnią sobotę w siedzibie Chorzowskiego Centrum Kultury. Zebrane w ten sposób dary wzbogacą stałą ekspozycję poświęconą historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, która powstaje na terenie dawnej kopalni "Katowice".

Wśród zebranych w Chorzowie darów znalazły się: pamiątkowy szklany kufel wykonany z okazji 175. rocznicy powstania Huty Królewskiej, radio "Koliber", aparat fotograficzny "Druh" oraz plany budowlane osiedla robotniczego z początku XX wieku przy kopalni "Eminencja" w Katowicach.

Mieszkańcy Chorzowa przekazali Muzeum Śląskiemu także całe zbiory swoich pamiątek - wśród nich znalazła się kolekcja proporców sportowych i miejskich oraz medale i odznaczenia m.in. z okresu powojennego.

Nie zabrakło przedmiotów codziennego użytku. Uczestnicy zbiórki przekazali muzeum pojemnik na chleb z blachy emaliowanej z motywami holenderskimi z lat międzywojennych, komplet do zmiatania okruchów, zestaw kart do gry z ilustracjami przedstawiającymi regiony w Niemczech oraz pochodzące z lat 60. ubranko dla lalek uszyte przez matkę jednego z darczyńców.

"Mamy zbiór zabawek, który chcemy rozszerzać, dlatego zainteresował nas ten dar. Pomyśleliśmy, że wzbogaci naszą kolekcję" - powiedziała PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby "zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska". Zaznaczyli, że czekają na dary, które mają nie tylko wartość materialną, ale przede wszystkim przede wszystkim mają swoją historię.

Dwie pierwsze zbiórki odbyły się w Katowicach, kolejne zaplanowano na wrzesień w Piekarach Śląskich i w Tychach. Każdy ofiarodawca zostanie uhonorowany przez Muzeum Śląskie przypinką z limitowanej serii przeznaczonej tylko na tę okazję.

Akcja zbierania pamiątek do muzeum będzie trwała do maja 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.