Chorzowianie przekazali pamiątki do muzeum

Plany budowy osiedla robotniczego dla pracowników kopalni, radio i aparat fotograficzny znalazły się wśród zebranych w Chorzowie darów na rzecz Muzeum Śląskiego w Katowicach. Była to trzecia zbiórka w ramach akcji "Dopiszmy się do historii".

Trzecia zbiórka pamiątek w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" odbyła się w ostatnią sobotę w siedzibie Chorzowskiego Centrum Kultury. Zebrane w ten sposób dary wzbogacą stałą ekspozycję poświęconą historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, która powstaje na terenie dawnej kopalni "Katowice".

Wśród zebranych w Chorzowie darów znalazły się: pamiątkowy szklany kufel wykonany z okazji 175. rocznicy powstania Huty Królewskiej, radio "Koliber", aparat fotograficzny "Druh" oraz plany budowlane osiedla robotniczego z początku XX wieku przy kopalni "Eminencja" w Katowicach.

Mieszkańcy Chorzowa przekazali Muzeum Śląskiemu także całe zbiory swoich pamiątek - wśród nich znalazła się kolekcja proporców sportowych i miejskich oraz medale i odznaczenia m.in. z okresu powojennego.

Nie zabrakło przedmiotów codziennego użytku. Uczestnicy zbiórki przekazali muzeum pojemnik na chleb z blachy emaliowanej z motywami holenderskimi z lat międzywojennych, komplet do zmiatania okruchów, zestaw kart do gry z ilustracjami przedstawiającymi regiony w Niemczech oraz pochodzące z lat 60. ubranko dla lalek uszyte przez matkę jednego z darczyńców.

"Mamy zbiór zabawek, który chcemy rozszerzać, dlatego zainteresował nas ten dar. Pomyśleliśmy, że wzbogaci naszą kolekcję" - powiedziała PAP Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby "zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska". Zaznaczyli, że czekają na dary, które mają nie tylko wartość materialną, ale przede wszystkim przede wszystkim mają swoją historię.

Dwie pierwsze zbiórki odbyły się w Katowicach, kolejne zaplanowano na wrzesień w Piekarach Śląskich i w Tychach. Każdy ofiarodawca zostanie uhonorowany przez Muzeum Śląskie przypinką z limitowanej serii przeznaczonej tylko na tę okazję.

Akcja zbierania pamiątek do muzeum będzie trwała do maja 2013 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE