PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzowskie ZOO: gepardy zajmują budynek dyrekcji

  • PAP    4 sierpnia 2014 - 15:28
Chorzowskie ZOO: gepardy zajmują budynek dyrekcji

Nowy pawilon z wybiegami dla gepardów to jeden z obiektów, który powstanie w ramach kolejnego etapu modernizacji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie (Śląskie). Łączny koszt inwestycji to ok. 1,7 mln zł, a jej zakończenie zaplanowano na kwiecień 2015 r.
Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Jolanta Kopiec poinformowała PAP w poniedziałek, że modernizacja zoo rozpoczęła się w 2010 roku. "Stan obiektów był tragiczny, ale z każdym rokiem udaje się nam oddać do użytku nowe lub wyremontowane obiekty dla zwierząt. W ubiegłym roku oddaliśmy m.in. pawilon dla żyraf" - powiedziała.

Budowa pawilonu dla gepardów wraz z wybiegiem, która ma kosztować ok. 640 tys. zł, ruszy w czwartek. "Aktualnie gepardy zajmują parter budynku dyrekcji, a my zajmujemy piętro. Nowy pawilon dla gepardów powstanie w pobliżu" - wyjaśniła Kopiec.

Drugi etap modernizacji obejmuje adaptację woliery po tygrysach dla małp sajmiri, budowę toalet dla zwiedzających, częściową przebudowę alejek oraz zakup pomocy dydaktycznych, w tym m.in. nagłośnienia i systemów głośnomówiących dla oprowadzających wycieczki.

Czytaj też: Audiobooki poprowadzą niewidomych przez opolskie zoo

Prace zakończą się w kwietniu 2015 roku.

W pierwszym etapie programu "Rozbudowa ścieżki dydaktycznej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie", współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, w ub.r. oddano do użytku m.in. pawilon z wybiegami dla żyraf oraz budynek z wybiegiem i basenem dla tygrysów amurskich. Przebudowano również m.in. pomieszczenia dla krokodyli wraz z basenem zewnętrznym.

Czytaj też: Chorzów wypowiada wojnę komarom i kleszczom

Łączny koszt inwestycji zrealizowanych w pierwszym etapie wyniósł ok. 6,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z UE. Koszt realizacji drugiego etapu prac ma wynieść blisko 1,7 mln zł.

Kopiec dodała, że na tym nie zakończą się inwestycje w chorzowskim ogrodzie zoologicznym. W planach jest również: budowa pawilonu z wybiegiem m.in. dla szympansów, basenu z zapleczem dla fok oraz Centrum Edukacji Ekologicznej z pomieszczeniami dla administracji.

"Chcemy, by do ogrodu zoologicznego powróciły gatunki, które kiedyś tutaj można było oglądać. W przypadku fok koszt będzie spory (ok. 15 mln zł), ponieważ trzeba m.in. zbudować stację uzdatniania wody. Ciągle staramy się o pieniądze na ten cel. Chcielibyśmy, aby dokumentacja techniczna była gotowa już w 2015 roku" - poinformowała dyrektor ogrodu zoologicznego.

Utworzony w 1958 roku Śląski Ogród Zoologiczny zajmuje ok. 48,5 ha. Mieszka w nim ok. 3 tys. zwierząt 300 gatunków - m.in. żyrafy, słonie, nosorożce, pantery, wielbłądy, skunksy, surykatki, wilki grzywiaste, kilka gatunków antylop czy niedźwiedzie brunatne.

W ubiegłym roku tamtejsze zoo odwiedziło blisko 313 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.