PARTNER PORTALU
  • BGK

Chroberz archeologiczną stolicą regionu

  • JL    23 lipca 2010 - 10:28
Chroberz archeologiczną stolicą regionu

Wszystko wskazuje na to, że w pałacu w Chrobrzu powstanie interaktywne Centrum Edukacji Archeologicznej, gdzie zwiedzający będą poznawać starożytne cywilizacje.
Ośrodek Kulturowo-Historyczny w Chrobrzu ma na razie dwie sale tematyczne. W tzw. sali życia, chronologicznie, od neolitu przez epokę brązu i żelaza, aż po okres obecności Celtów, Germanów i Wandali, pokazane są historyczne ślady tutejszego osadnictwa oraz pierwsze narzędzia. Następna to sala śmierci. Tam można oglądać fragmenty cmentarzyska z Pełczysk. Najstarsze znaleziska liczą 6 tys. lat.

O rozwoju tego ośrodka z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy od lat mają stanowiska archeologiczne w Pełczyskach, dyskutowały w Chrobrzu władze woj. świętokrzyskiego.

Mówiono, że powstanie Centrum Edukacji Archeologicznej, gdzie zwiedzający będą poznawać starożytne cywilizacje m.in. także dzięki filmom i wizualizacjom. Na zewnątrz będą stanowiska archeologii doświadczalnej. Prowadzone tam lekcje muzealne zostałyby wzbogacone o tematykę archeologiczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.