PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciekawa korespondencja kępińskiego muzeum

  • PAP    25 kwietnia 2012 - 07:30

Muzeum Ziemi Kępińskiej w Kępnie (Wielkopolska) pozyskało do swoich zbiorów korespondencję wybitnego polskiego kolorysty Piotra Potworowskiego. Artysta zmarł 50 lat temu - 24 kwietnia 1962 r.
"Listy pochodzą z okresu II wojny światowej. To korespondencja z żoną Magdaleną" - poinformował dyrektor kępińskiego muzeum Jerzy Wojciechowski. Potworowski jest od 1998 r. patronem tej placówki. Od 1935 r. do wybuchu wojny artysta mieszkał w położonej o 4 km od Kępna wsi Grębanin.

Przypomina o tym tablica pamiątkowa na budynku, w którym Potworowski mieszkał ze swoją żoną. W 1938 r. był założycielem i pierwszym dyrektorem kępińskiego muzeum. Do wybuchu II wojny światowej zdołał zgromadzić w Kępnie pokaźny zbiór eksponatów, który nie przetrwał do dzisiejszych czasów.

Do przekazania listów doszło w wyniku porozumienia zawartego przez muzeum, gminę Kępno z Fundacją Piotra Potworowskiego w Warszawie. "Efektem tego porozumienia będzie także stworzenie w najbliższym czasie przez muzeum Centrum Informacji o Piotrze Potworowskim" - zapowiedział dyrektor.

Podstawą tej inicjatywy jest zobowiązanie mieszkających w Wielkiej Brytanii rodziny (syna i wnuków) do przekazania muzeum w sierpniu tego roku archiwaliów dotyczących malarza.

Kępińskie muzeum posiada w swoich zbiorach m.in. 40 obrazów Potworowskiego z tzw. okresu grębanińskiego, liczący 52 strony szkicownik artysty oraz litografie do opowiadań Alana Edgara Poe i akwarele z pejzażami.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.