PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciekawa wystawa w kościelnej dzwonnicy

  • PAP    27 kwietnia 2013 - 12:59
Ciekawa wystawa w kościelnej dzwonnicy

Około 50 współczesnych ikon, namalowanych na starych, zniszczonych deskach oraz na płótnie można od piątku oglądać na wystawie w wieży-dzwonnicy kościoła farnego w Krośnie.
Jak poinformowała autorka ikon Małgorzata Dawidiuk prezentowane współczesne ikony przedstawiają głównie anonimowych świętych. Wśród pokazanych dzieł znalazła się też jedna ikona tradycyjna z wizerunkiem Chrystusa.

Pokazane na ekspozycji ikony zostały namalowane zarówno na starych, zniszczonych, wyrzuconych deskach - te dzieła autorka nazywa ikony-cienie; jak i nowych płótnach, nazywanych przez nią ikony-światło.

Dawidiuk dodała, że w ikony-światło wkomponowała ocalałe z różnych malowideł fragmenty starych płócien. Były to często niewielkie skrawki materiału, którego nie udało się już poddać renowacji, przeznaczonego zazwyczaj do spalenia.

"Malując współczesne ikony na starych deskach, czy uzupełniając ikony fragmentami starego płótna daję im nowe życie. Te fragmenty ocalałych płócien pod względem artystycznym pięknie ubogacają ikony. Udaje mi się połączyć tradycję z nowoczesnością" - powiedziała PAP artystka.

Ekspozycja potrwa do 24 maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.