PARTNER PORTALU
  • BGK

Cieszyn zmodernizuje Muzeum Drukarstwa

  • PAP/JS    29 marca 2018 - 18:54
Cieszyn zmodernizuje Muzeum Drukarstwa
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. (fot. muzeumdrukarstwa.pl)

Cieszyn zmodernizuje Muzeum Drukarstwa. Burmistrz Ryszard Macura powiedział, że prace rozpoczną się w br., ale główna ich część przypadnie na 2019 r. Będą kosztowały ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało obecnie na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.
"Modernizacja przede wszystkim ma na celu poszerzenie przestrzeni ekspozycyjnych. Muzeum cieszy się dużą popularnością. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób. Liczymy, że po remoncie liczba ta wzrośnie" - powiedział Macura.

W Muzeum, istniejącym od ponad 20 lat w jednym z domów w centrum miasta, dobudowany zostanie m.in. parterowy obiekt z tarasem na dachu. "Zaadaptowane zostaną dwa mieszkania na pierwszym piętrze. Do końca ub.r. były zajęte przez lokatorów, ale znaleźliśmy dla nich lokale zastępcze" - wyjaśnił Macura. Zagospodarowany zostanie teren wokół placówki. Powstanie winda. Odświeżone zostaną też pozostałe pomieszczenia muzeum.

Dotychczasowa ekspozycja główna pozostanie na parterze kamienicy. Tu też będzie można organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna. Tam też znajdą się pomieszczenia administracyjne.

Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Zobaczyć w nim można kompletną drukarnię typograficzną z pełnym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Są też przykłady innych technik drukarskich. Zgromadzono materiały o miejscowych drukarniach i dokumentujące działalność zasłużonych drukarzy. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju.

Muzeum Drukarstwa jest częścią położonego na Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.