PARTNER PORTALU
  • BGK

Cittaslow - dla jednych szansa, dla innych chwilowa moda

  • BD    27 września 2017 - 17:13
Cittaslow - dla jednych szansa, dla innych chwilowa moda
Miasto, to nie tylko ulice i budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich marzenia - uważa burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. Fot. Shutterstock.com

Tworząc ideę Cittaslow założyliśmy, że miasto musi być jak najbardziej funkcjonalne - uważa  Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
Jacek Wiśniowski zwrócił uwagę, że miasto, to nie tylko ulice i budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich marzenia. To motto przyświecające Cittaslow - sieci 230 miast, w 30 państwach na świecie. W Polsce Cittaslow obejmuje 26 miast, w tym 20 w warmińsko-mazurskim.

- To miasta dobrego życia. Tworząc ideę Cittaslow założyliśmy, że miasto musi być jak najbardziej funkcjonalne - wyjaśnił. - Na przykładzie miasta Lidzbark Warmiński powiem, że aktywność społeczna jest warunkiem rozwoju i sukcesu miasta - dodał.

W Cittaslow turystyka musi być tak realizowana, by nie eksploatować środowiska przy nadmiernej liczbie turystów. W dłużej pespektywie ten "sukces turystyczny" odbija się na mieszkańcach.

Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla uważa, że jego miasto jest "slow" w pozytywnym znaczeniu.

- Miasto chce w tym kierunku podążać, będzie komercjalizować ideę "slow". Być może Supraśl wstąpi do sieci Cittaslow - powiedział Dobrowolski. - Mieszkańcy dużych miast chcą spędzać wolny czas w taki sposób, w oderwaniu od spalin, zgiełku wielkomiejskiego, złym relacji międzyludzkich - wyjaśnił.

- Nie przystąpimy do tej sieci, bo rozwijamy się w podobnym tempie, jak miasta Cittaslow - wyjaśnił Czesław Najmowicz, burmistrz Ostródy.

Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego podkreśla, że każde miasto powinno znaleźć swoją ścieżkę rozwoju. - Jeśli ludzie mają pracę i dobre wynagrodzenia, pieniądze, to zostają w mieście - mówi Borowski.

Tekst powstał na podstawie sesji "Samorząd terytorialny w Polsce i dialog społeczny", która odbyła się podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2017 w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.