PARTNER PORTALU
  • BGK

"Citytak" pomoże niepełnosprawnym

  • PAP    12 lutego 2010 - 19:46
"Citytak" pomoże niepełnosprawnym

Budynek zabrzańskiego magistratu, dzięki uczestnictwu miasta w opracowanym przez francuskich naukowców projekcie "Citytak", ma stać się bardziej dostępny dla niepełnosprawnych. Zabrze jest jedynym miastem w Polsce, które dołączyło do tego projektu.
"Citytak" to zestaw rozwiązań poprawiających mobilność i dostęp do informacji osób niepełnosprawnych stworzony m.in. przez Christophe'a Bevilacqua i prof. Gerarda Uzana z Uniwersytetu Paris 8. W pracy korzystali oni ze wskazówek organizacji pomagających osobom niepełnosprawnym oraz studentów; sam Uzan jest niewidomy.

Jak poinformowała w piątek pełnomocnik prezydenta Zabrza do spraw osób niepełnosprawnych Helena Breczko, miasto z twórcami projektu współpracuje od 2008 r. Wtedy okazało się, że aby wdrożyć "Citytak" w największym gmachu zabrzańskiego magistratu przy ul. Powstańców, należy przebudować jego główne wejście.

W ub. roku wykonano tam podjazd dla niepełnosprawnych pokryty materiałem antypoślizgowym i zamontowano automatyczne drzwi. W holu zamontowano terminal informacyjny z ruchomą głowicą, która pozwala na dostosowanie wysokości urządzenia do wzrostu korzystającej z niego osoby, również poruszającej się na wózku.

- Budynek magistratu będzie przechodził szereg remontów i jest to dobry moment, aby przy okazji przystosowywać go do potrzeb niepełnosprawnych - zaznaczyła Breczko.

W ramach projektu rozpoczęła się już "analiza dostępności" budynku, prowadzona przez Francuzów razem ze współpracującymi z nimi naukowcami z Politechniki Śląskiej. Jej wyniki pokażą, co należy poprawić oraz jakie technologie należy zastosować.

Ważnym elementem projektu jest jednolity system tablic informacyjnych do zastosowania w budynkach i na zewnątrz. Posiadają one dostosowane do potrzeb osób niewidomych komunikaty pisane braillem oraz informacje dotykowe w postaci wypukłych oznaczeń. Dzięki przypisanym do tablic odpowiednim barwom, łatwiej z nich korzystać także osobom niedowidzącym.

W przyszłości zabrzańscy urzędnicy chcą rozszerzyć "Citytak" na inne miejsca użyteczności publicznej. Z ich danych wynika, że wśród blisko 190 tys. mieszkańców miasta, ok. 14 tys. to niepełnosprawni. Znacząca część spośród nich to osoby niepełnosprawne ruchowo oraz niewidome i niedowidzące. Dotychczas Zabrze wydało na inwestycje związane z wdrażaniem projektu ok. 250-270 tys. zł Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.