PARTNER PORTALU
  • BGK

Co odkryli archeolodzy w Kaliszu

  • PAP    13 lipca 2012 - 14:45
Co odkryli archeolodzy w Kaliszu

Fragmenty chałupy mieszkalnej o konstrukcji zrębowej z końca XI wieku i wiele przedmiotów codziennego użytku z tego okresu odkryli archeolodzy podczas badań, które trwają na kaliskim osiedlu Stare Miasto.
Szef kaliskiej placówki PAN dr Adam Kędzierski poinformował, że w rumowisku budynku odkryto miniaturowy toporek z brązu. "W istniejącej w otoczeniu dawnej chałupy jamy odpadkowej znaleziono też sporo szklanych pierścionków, obrączki, dwie pary nożyc, ołowiowe odważniki, denar krzyżowy" - powiedział archeolog.

W górnych warstwach odkryto także jednego trzeciaka, czyli niezmiernie rzadką monetę trzydenarową księcia mazowieckiego Siemowita oraz ślady osadnictwa pradziejowego i grób ludności łużyckiej.

Stare Miasto bezpośrednio sąsiaduje z dzielnicą Zawodzie, gdzie w średniowieczu był położony gród piastowski. Obecnie istnieje tutaj Rezerwat Archeologiczny, na terenie którego, dzięki środkom UE, zrekonstruowano grodzisko z okresu IX-XII wieku.Odtworzono przyziemie kolegiaty z około 1155 r., drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.

Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie "księciem całej Polski". Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.

Według Kędzierskiego, osada wczesnośredniowieczna w dzielnicy Stare Miasto jest jednym z najważniejszych miejsc, gdzie formowało się państwo polskie. Celem badań jest określenie granicy występowania osadnictwa i ustalenie ich funkcji oraz czasu powstania.

Prace archeologiczne dofinansowuje kaliski samorząd. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.