PARTNER PORTALU
  • BGK

Co z biblioteką w Bezrzeczu?

  • www.Bezrzecze24.pl    4 listopada 2011 - 11:20
Co z biblioteką w Bezrzeczu?

W budynku biblioteki przy ul. Zaściankowej 2, pusto i głucho już od dawna. Do tej pory mieściła się w nim Obwodowa Komisja Wyborcza nr 133.
Charakterystyczny budynek na skrzyżowaniu ulic Zaściankowej i Koralowej wybudowany został na początku XX wieku jako budynek mieszkalny. Jest jednym z siedmiu budynków, jakimi dysponuje Książnica Pomorska. Budynek Oddziału Miejskiego nr 3, wykorzystywany jest obecnie do magazynowania zbiorów, głównie specjalnych.

Funkcje wypożyczalni i czytelni zostały zlikwidowane. Przez lata budynek został bardzo wyeksploatowany i nadaje się do kapitalnego remontu.

Książnica Pomorska jest największą placówką biblioteczną na Pomorzu Zachodnim, dysponującą bogatymi i wszechstronnymi zbiorami naukowymi. Zaspakaja głównie potrzeby stale rozwijających się środowisk akademickich i oświatowych, i jak udało nam się dowiedzieć, to właśnie na prowadzeniu działalności naukowej Książnica chce się skupić.

Jak twierdzi Lucjan Bąbolewski – dyrektor Książnicy, wypożyczaniem literatury zajmuje się biblioteka miejska. Dlatego podjęto decyzję, że to ona przejmie budynki i tam utworzy swoje nowe filie.

Na oficjalne przekazanie trzeba będzie jednak trochę poczekać. Kiedy Książnica opróżni budynek, odda go do dyspozycji urzędu marszałkowskiego. Marszałek przekaże je prezydentowi miasta, a dopiero on – Miejskiej Bibliotece Publicznej. Razem z niezbędnym remontem, może to potrwać nawet pół roku.

Podobny los spotka również budynek Oddziału Miejskiego nr 1 przy placu Matki Teresy z Kalkuty 8.

Miejska Biblioteka Publiczna cieszy się z zyskania dwóch nowych obiektów. MBP ma bardzo bogaty księgozbiór, który zamierza tam umieścić. Oba te rejony do tej pory nie były obsługiwane. Budynki wymagają remontów i dużych nakładów finansowych. Jakich? Tego jeszcze nie wiadomo.

Nie ma też pewności czy będą tam tylko biblioteki, czy też może miejsca spotkań? Czy działalność kulturalna się rozwinie? Bardzo na to liczymy. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.