PARTNER PORTALU
  • BGK

Co - zdaniem szefa PE - opóźnia rozwój Śląska?

  • KB/RAF/PAP    21 maja 2010 - 16:25

Według Jerzego Buzka jego macierzystemu regionowi - Śląskowi - potrzeba innowacji i rozbudowy infrastruktury informatycznej, energetycznej oraz transportowej.
- Siłę Polski w Europie trzeba budować w regionach. Śląsk jest jednym z najsilniejszych polskich województw,  stąd jego większa odpowiedzialność – twierdzi Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Jak podkreśla, aby nie zostać w tyle region musi jednak położyć większy nacisk na innowacje i rozbudowę infrastruktury informatycznej, energetycznej oraz transportowej, zwłaszcza teraz, kiedy istnieje możliwość dofinansowania tego typu inwestycji dzięki pieniądzom z Unii.

- Konieczne jest jednak racjonalne wykorzystywanie środków unijnych. Nie można tych pieniędzy skonsumować, one muszą być wykorzystane na inwestycje, które przyniosą zysk, tak aby region w przyszłości nie musiał korzystać z unijnego wsparcia i posiadał własne fundusze na nowe inwestycje - mówi Buzek.

 - Województwo śląskie jest w Polsce jednym z liderów w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych; należy je wykorzystywać tak, by przynosiły profity przez kilkadziesiąt lat i wzmacniały konkurencyjność regionu - dodaje szef PE.

Jerzy Buzek otworzył w piątek konferencję "Śląskie jako region Polski w Unii Europejskiej: szanse i wyzwania", którą zorganizowało w związku z 6. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Posłowie do PE, przedstawiciele rządu i samorządów oraz środowiska naukowego dyskutowali o możliwościach przyspieszenia rozwoju społecznego i gospodarczego województwa śląskiego.

Podczas konferencji prezydent Katowic Piotr Uszok przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu w ścisłym centrum Katowic działały dwie kopalnie i huta. Teraz na ich miejscu powstało centrum handlowe, osiedle mieszkaniowe, nowoczesny biurowiec, a w najbliższych latach ze znaczącym udziałem środków unijnych mają powstać również nowy gmach Muzeum Śląskiego, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz biblioteka akademicka.

- Gdybyśmy powiedzieli w 1997 r., że za 12-15 lat tak się stanie, ktoś by uwierzył? Jestem pewien, że nie. Ale to się stało, dzięki Unii. Gdybyśmy nie należeli do UE, na pewno realizacja tak szerokich zmian nie byłaby możliwa - powiedział Uszok.

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar przypomniał, że Śląskie składa się z ziem o różnej historii - w jego skład wchodzą ziemie, leżące niegdyś na terenach trzech zaborów. - Województwo śląskie najbardziej potrzebuje więc tych inicjatyw, które integrują i budują poczucie tożsamości - ocenił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.