PARTNER PORTALU
 • BGK

Co ze zbiornikiem Świnna Poręba? Jest odpowiedź Ministerstwa Środowiska

 • PAP/KDS    27 lipca 2017 - 13:53
Co ze zbiornikiem Świnna Poręba? Jest odpowiedź Ministerstwa Środowiska
Uroczyste otwarcie zbiornika odbyło się w środę (26 lipca) (fot. Kancelaria Premiera)

Po tym jak wójtowie trzech gmin, na terenie których znajduje się zbiornik w Świnnej Porębie, poinformowali, że uroczyste oddanie inwestycji do użytku było przedwczesne, Ministerstwo Środowiska wydało komunikat. - Obiekty budowlane zbiornika wodnego zostały ukończone i dopuszczone do użytkowania, o czym świadczą protokoły ich odbioru - czytamy.
Resort wyjaśnia, że "na wykonanie tych prac poprzedni rząd nie zapewnił środków, co przesunęło w czasie ukończenie inwestycji". Była to najdłużej realizowana inwestycja w Polsce. Decyzja o jej budowie zapadła 1986 r. a zbiornik miał być gotowy po 10 latach. Uroczyste otwarcie zbiornika odbyło się w środę (26 lipca) z udziałem premier Beaty Szydło. Szefowa rządu podkreśliła, że inwestycja ta ma chronić region oraz Kraków przed powodzią.

Jej optymizmu nie podzielili wójtowie Mucharza i Stryszowa oraz Zembrzyc, którzy na łamach "Gazety Krakowskiej" zwrócili uwagę na dwa niedopatrzenia ze strony rządu. Nie dość, że o wizycie przedstawicieli rządu odwiedzili się w ostatniej chwili, to obawiają się również o dalsze finansowanie - ich zdaniem - niedokończonej inwestycji. Na liście koniecznych do wykonania prac wymieniają m.in. zabezpieczenie trzech osuwisk, budowę dróg prowadzących do pół czy spuszczenie wody z zalewu i oczyszczenie jego dna. Zastanawiają się, czy po uroczystym oddaniu do użytku zbiornika, nie zostaną sami z tymi problemami. Okazuje się, że ich obawy są w pełni uzasadnione. 

Bowiem w czwartek (27 lipca) Ministerstwo Środowiska poinformowało, że budowa zbiornika zakończyła się. "Niezbędnymi elementami dopuszczającymi do napełnienia zbiornika, a więc rzeczywistego przystąpienia do użytkowania były m.in.: rozbiórka mostów, wykonanie dróg lokalnych, doszczelnienie korpusu zapory i zabezpieczenie osuwisk. Wszystkie te prace zostały wykonane w latach 2016-17". Ostatnim elementem było wykonanie drogi Brańkówka-Gołębiówka w czerwcu 2017 r. i przekazanie jej Gminie Stryszów - wskazał resort.

Ustawę o dokończeniu budowy zbiornika przyjęto w 2016 r. Przewidziane w niej prace zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który latach 2016-2017 przeznaczył na ten cel ok. 48 mln zł.

Pierwszym etapem użytkowania jest napełnianie zbiornika, które potrwa od roku do dwóch lat. W tym czasie będą wykonywane m.in. zabezpieczanie kolejnych ujawniających się osuwisk, naprawa brzegów itp. Ponadto z gminami Stryszów, Mucharz i Zembrzyce podpisano w ubiegłym tygodniu umowy na użytkowanie gruntów wokół zbiornika, a nie byłoby to możliwe, gdyby zbiornik nie był odebrany - wyjaśnia resort.

Zbiornik wodny w całości był zrealizowany przez służby Ministra Środowiska. Dalszy rozwój infrastruktury terenów wokół zbiornika jest zadaniem własnym samorządów i nie wchodzi w zakres jego budowy - dodało MŚ. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Grzegorz, 2017-07-29 12:23:01

  Do K. Leta: Skoro już o tym mowa, inwestycja ciągnęła się również przez czas poprzednich rządów PiS, rządów AWS, w których udział mieli członkowie i PiS i po, oraz za rządów SLD. Retoryka którą prezentujesz jest dziurawa jak ser szwajcarski.
 • Julek, 2017-07-28 12:49:37

  Do K. Leta: Wielka to sztuka: rzucić dowolnie duże pieniądze na jedną inwestycję, dokończyć ją i potem się chwalić: "oni (poprzednicy} nie potrafili tego zrobić przez lata". A poprzednicy najwyraźniej uważali (inna rzecz, czy słusznie), że to przedsięwzięcie nie jest najważniejsze i pienią...dze publiczne przeznaczali na co innego.  rozwiń
 • K. Leta, 2017-07-27 20:23:30

  wpolityce.pl/gospodarka/350789-czego-rzad-platformy-nie-zrobil-przez-lata-pis-blyskawicznie-dokonczyl-zbiornik-swinna-poreba-zostal-ukonczony