PARTNER PORTALU
  • BGK

Co znaleźli archeolodzy w kolebce Radomia

  • PAP    15 stycznia 2013 - 19:05

Unikatowy krzyż relikwiarzowy oraz inne przedmioty codziennego użytku z wieków średnich będzie można zobaczyć na wystawie archeologicznej "Piotrówka. Pamięć rodowodu" przygotowywanej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jej otwarcie zaplanowano na 24 stycznia.
Wystawa ma przybliżyć wyniki najnowszych badań archeologicznych prowadzonych przez naukowców z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w latach 2009-2012 na terenie dawnego grodu Piotrówka, uważanego za kolebkę Radomia. Wcześniejsze prace wykopaliskowe prowadzone były w latach 1959-1974.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej kierownik działu archeologicznego radomskiego muzeum Małgorzata Cieślak-Kopyt, jednym z najciekawszych eksponatów jest chrześcijański krzyż reliwiarzowy, czyli enkolpion. Enkolpiony noszone były na piersiach przez chrześcijan i zawierały relikwie lub cytaty z Pisma Świętego. Zdaniem archeologów okaz znaleziony podczas wykopalisk w Radomiu pochodzi z Bizancjum z XI-XIII w.

Na wystawie pokazanych zostanie ponad 280 eksponatów z okresu od X w. do XVI w. Połowa z nich stanowi własność muzeum w Radomiu, drugie tyle pozyskano z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Cieślak-Kopyt podkreśliła, że na wystawie można zobaczyć szereg zabytków świadczących o wysokim poziomie życia dawnych mieszkańców tych ziem. Są to tzw. importy, czyli przedmioty przywożone przez kupców z różnych stron świata, ozdoby średniowiecznego stroju, np. tzw. lunule, czyli ozdoby na szyję w kształcie półksiężyca, a także przedmioty codziennego użytku.

Na wystawie znajdą się też militaria, monety i wyroby garncarskie.

Ekspozycja jest organizowana przy współpracy radomskiego muzeum z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN oraz Gminą Miasta Radom. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, zawierający opisy i fotografie ponad 280 eksponatów prezentowanych w Radomiu oraz artykuły poświęcone badaniom archeologicznym prowadzonym w tym mieście.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.