Co zwiedzić w Noc Muzeów? Warszawa, Kraków, Poznań, Szczecin, Malbork, Lublin i Częstochowa mają co pokazać

Przeczytajcie także co przygotowały na Noc Muzeów: Łódź, Wrocław, Bydgoszcz czy Katowice. Ciekawi "Damy z Gronostajem"? A może chcecie iść na zamek krzyżacki za złotówkę? Jest też piramida z żelazek w Szczecinie.
Co zwiedzić w Noc Muzeów? Warszawa, Kraków, Poznań, Szczecin, Malbork, Lublin i Częstochowa mają co pokazać
Mija 20 lat inicjatywy Nocy Muzeów, nic tylko pogratulować i zwiedzać. (fot.: pixabay.com)

• W Warszawie oprócz muzeów do zwiedzania będą budynki Sejmu i niektórych ministerstw.

• Zainteresowani żeglarstwem dostają w Trójmieście możliwość zwiedzania Daru Pomorza.

• Fanów wieków średnich natomiast kusi Malbork i cała noc w zamku krzyżackim za symboliczną złotówkę.

Europejska Noc Muzeów ma już 20 lat. Przypada w tym roku między 20 a 21 maja. Polskie miasta nie zawodzą i ich uczestnictwo będzie bardziej zauważalne niż w poprzednich edycjach. Zapraszamy na przegląd atrakcji, jakie w weekend zaproponują: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin i Metropolia Górnośląska.

Stolica

W Warszawie, gdzie muzeów jest bardzo dużo, można będzie zwiedzić m.in. mniej znane: Galerię Figur Stalowych czy Muzeum Tańca, będzie też gra miejska. Atrakcje przygotowuje też Fort Mokotów, w którym gościć będą artyści z Azji - z Chin i Tajwanu. W nocne poznawanie historii angażuje się też MSWiA. Ministerstwo uczci 25. rocznicę utworzenia Państwowej Straży Pożarnej pokazem sprzętu najbardziej cenionej służby w kraju.

Kompleks budynków Sejmu i Senatu poinformował o dużym zainteresowaniu w zeszłym roku  i spodziewa się podobnej frekwencji w tym roku.

źródło: twitter.com/KancelariaSejmu
źródło: twitter.com/KancelariaSejmu

Więcej o atrakcjach w Warszawie przeczytasz tutaj, miłego nocnego zwiedzania stolicy.

Kraków

W grodzie polskich królów nie mogli się doczekać nocy z soboty na niedzielę i nocne zwiedzanie rozpoczną już w piątek wieczorem. - Krakowianie i turyści będą mogli odwiedzić 28 placówek z oddziałami, co w sumie daje ponad 50 obiektów. Np. Kraków zaproponuje głodnym wiedzy historycznej: Muzeum Witrażu, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego.

Zainteresowanych odwiedzeniem Wawelu, który także będzie można zwiedzać, na pewno może skusić pokaz multimedialny pt. „Muzeum utracone” na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego.

Plakat promujący krakowską Noc Muzeów, źródło: krakow.pl
Plakat promujący krakowską Noc Muzeów, źródło: krakow.pl

Wszystkich odwiedzających w weekend może też zainteresować opcja oglądania "Damy z gronostajem", który to obraz niedawno stał się własnością Skarbu Państwa.

Muzea w Krakowie będą czynne w godz. 19.00 do 1.00 w nocy. Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złotego.

Łódź

Urząd Miasta Łodzi poinformował, że do dyspozycji mieszkańców w Noc Muzeów będzie 16 instytucji, 150 wydarzeń o charakterze kulturalnym. Strona Łodzi wylicza: Muzeum Kinematografii, Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Uwagę w mieście warto też zwrócić na spotkanie z twórczością łodzianina Piotra Turka (Miejska Galeria Sztuki), czy na Koncert zespołu FORTECA (MTN – Oddział Martyrologii Radogoszcz).

W Łodzi muzea będą czynne między godziną 18:00 a 1:00. Miasto uruchamia też specjalne linie komunikacji miejskiej mające służyć logistycznie odwiedzającym muzea.

Karpacz

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE