Co zwiedzić w Noc Muzeów? Warszawa, Kraków, Poznań, Szczecin, Malbork, Lublin i Częstochowa mają co pokazać

Przeczytajcie także co przygotowały na Noc Muzeów: Łódź, Wrocław, Bydgoszcz czy Katowice. Ciekawi "Damy z Gronostajem"? A może chcecie iść na zamek krzyżacki za złotówkę? Jest też piramida z żelazek w Szczecinie.
Co zwiedzić w Noc Muzeów? Warszawa, Kraków, Poznań, Szczecin, Malbork, Lublin i Częstochowa mają co pokazać
Mija 20 lat inicjatywy Nocy Muzeów, nic tylko pogratulować i zwiedzać. (fot.: pixabay.com)

Sudeckie miasto górskie ma dla odwiedzających Muzeum Sportu i Turystyki spotkanie z dr. Józefem Zapruckim - tłumaczem, a po godzinie 18. prezentację nowych eksponatów, które weszły w posiadanie placówki.

Jeszcze później odbędzie się prezentacja filmu dokumentacyjnego pt. „U nas lubiany tam znany”.

Wrocław

Wrocław, który był stolicą Kultury w 2016 roku nie zwalnia tempa. W Noc Muzeów 2017 zaoferuje gościom i mieszkańcom Biennale Sztuki Mediów WRO. To jeden z największych w Polsce przeglądów sztuki nowych mediów. Ponadto, po raz pierwszy będzie można nocą zwiedzić Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. To nowy oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, gdzie prezentowana jest historia wrocławskich scen teatralnych.

Więcej o wydarzeniach nocnych w weekend we Wrocławiu tutaj.

Poznań

Stolica Wielkopolski założyła nawet specjalną podstronę na nocne zwiedzanie i zapoznanie się z kulturą (nocmuzeow.poznan.pl). Z ciekawych inicjatyw poznańskich na pewno na uwagę zasługują: prezentacja dzieł niemieckiego artysty Hansa Arpa, pokaz prac malarza i grafika Janusza Przybylskiego, czy zabawa konkursowa "Śladem Artystów należących do Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP)". Ostatni wymieniony quiz będzie interaktywną próbą zapoznania się z twórczością Wacława Taranczewskiego (założyciela ZPAP), Wandy Chełmońskiej i Jana Spychalskiego.

Z innych propozycji Poznania warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne (Odział Muzeum Narodowego) w którym w nocy z soboty na niedzielę będzie prezentowana prezentowana wystawa "Romowie ≠ Cyganie".

Tancerki cygańskie, źródło: pixabay.com
Tancerki cygańskie, źródło: pixabay.com

- Podziwiamy (ich) muzykę, taniec, kolorowe stroje na festiwalach etnicznych. A jednak, pomimo że tak widoczni, są jakby „niewidzialni” - można było przeczytać w opisie wystawy. Dla większościowego społeczeństwa spotkanie z nimi pozostaje zaskoczeniem, niespodziewanym odkryciem zupełnie odmiennego świata.

Częstochowa

W sobotę w Częstochowie dla interesantów otworzą się Ratusz, Galeria Dobrej Sztuki, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. W Ratuszu będzie można zobaczyć Częstochowę w dawnych materiałach filmowych. Odbędzie się też projekcja filmów Krzysztofa Kasprzaka.

Trójmiasto

W Gdańsku na nietypową zabawę zaprasza urząd miasta. Odbędzie się gra terenowa w Twierdzy Wisłoujście. Inicjatywa nosi nazwę nocnego marszu na orientację „Tajemnice Szańca Wschodniego”.

- Idea obecnych marszów korzeniami sięga XIX-wiecznej Szwecji, ale wówczas po wyznaczonym terenie gry poruszano się na nartach - mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Modny wówczas skauting tylko rozpropagował tę dziedzinę wypoczynku. Z tego typu gier i znajomości terenu skorzystało w czasie II Wojny Światowej wojsko fińskie, które także dzięki specjalistycznemu wyszkoleniu odparło przeważające wojska sowieckie. Po 1945 r. marsze trafiły na podatny grunt – do Polski. Nasze rodzime kluby turystyczne są specjalistami, np. gdański „Klub Imprez na Orientację Neptun”.

Oprócz tradycyjnego otwarcia nocnego muzeów w Gdyni, Gdańsku i Sopocie, będzie można także zagrać w grę technologiczną.

Punkty otwarte nocą dla zwiedzających w nadmorskich miejscowościach godne uwagi to: Gdańska Akademia Sztuk Pięknych, Polska Filharmonia Bałtycka, Skansen Grodzisko w Sopocie, czy też wojskowe statki cumujące w Gdyni - ORP Błyskawica i bodajże najbardziej znany z polskich żaglowców Dar Pomorza.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE