PARTNER PORTALU
 • BGK

Coraz bliżej kopalni w Przeciszowie. Radni wyrazili zgodę

 • wnp.pl    26 marca 2015 - 20:51
Coraz bliżej kopalni w Przeciszowie. Radni wyrazili zgodę

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

26 marca na sesji Rady Gminy Przeciszów radni uchwalili Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Przeciszów.
Uchwała została przyjęta większością czternastu głosów za przy jednym przeciw. Przyjęty dokument zakłada możliwość budowy w Przeciszowie kopalni węgla kamiennego. Oznacza to poparcie radnych dla projektu inwestycji Grupy Kopex, nie przesądza jednak o ostatecznej zgodzie. Ta zapadnie, gdy uchwalony zostanie plan zagospodarowania przestrzennego Gminy.

- Cieszy nas tak duże poparcie radnych Przeciszowa dla tej inwestycji - mówi Marek Uszko, prezes odpowiedzialnej za budowę kopalni spółki Kopex-Ex-Coal. - Utwierdza nas to w przekonaniu, że decyzja o inwestowaniu w Przeciszowie była słuszna. Nadal będziemy jednak przekonywać mieszkańców Przeciszowa i sąsiednich gmin do planu budowy kopalni – deklaruje.

W Przeciszowie i sąsiedniej Polance Wielkiej działają punkty konsultacyjne Kopex-Ex-Coal, w których mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej na temat tej inwestycji oraz podzielić się swoimi wątpliwościami. W samym Przeciszowie zawiązało się stowarzyszenie „Tak dla budowy kopalni w Przeciszowie”, które postawiło sobie za cel informowanie mieszkańców o założeniach tej inwestycji. Obserwujący sesję rady gminy członkowie Stowarzyszenia decyzję radnych przyjęli oklaskami.

Kopex-Ex-Coal jest częścią Grupy Kapitałowej Kopex S.A.. Przedmiotem działalności spółki jest przygotowanie przedsięwzięcia budowy nowej kopalni węgla kamiennego, tj. przygotowanie projektów technicznych infrastruktury powierzchniowej i podziemnej kopalni, uzyskanie koncesji na wydobywanie kopalin, zapewnienie finansowania oraz nadzorowanie budowy kopalni i uruchomienie wydobycia.

Nowa kopalnia, z której pierwsze wydobycie planowane jest na 2018 r., zlokalizowana będzie w obszarze przyznanej koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż węgla Oświęcim-Polanka 1. Przyszła koncesja na eksploatację obejmie tereny gmin Przeciszowa, Oświęcimia i Polanki Wielkiej. Będzie to kopalnia z dwiema upadowymi. Nakłady inwestycyjne wyniosą 1,7 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • Mirko, 2015-04-03 02:13:28

  Dlaczego nikt nie napisał że są również tacy, którzy nie chcą kopalni?
 • Ryl, 2015-03-28 03:53:13

  Do Stach Głąbiński: Po Polsku czy na chłopski rozum? Poprostu nie bedzie Ci stał maszt szybowy czyli nie będą pracownicy zjeżdżali "windą " tylko będą schodzili z górki, to samo dotyczy dostarczania powietrza nie będzie szybu.
 • Stach Głąbiński, 2015-03-27 17:41:07

  Co to takiego "dwie upadowe" wspomniane w ostatnim zdaniu notatki? Apel: piszcie używając słów zrozumiałych przez przeciętnego Polaka!