PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz mniejsze zagrożenie suszą

  • PAP    14 lipca 2011 - 08:57
Coraz mniejsze zagrożenie suszą

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdza zagrożenie wystąpienia suszy w 10 proc. gmin w Polsce, na terenie czterech województw.
Największy deficyt wody dla upraw polowych nadal jest w woj. lubuskim i wielkopolskim.

Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są w dalszym ciągu ujemne prawie w całej Polsce (z wyjątkiem okolic Leska i Nowego Sącza) – stwierdza IUNG.

W porównaniu do stanu z końca czerwca, nastąpił znaczny wzrost wartości KBW prawie we wszystkich badanych miejscowościach. Wskaźnik ten dla Polski wzrósł średnio o 46 mm, co oznacza, że deficyt wody dla roślin uprawnych znacznie się zmniejszył.

Obszarami o największym zagrożeniu suszą są nadal woj. lubuskie i wielkopolskie, mimo iż deficyt wody na obszarze tych województw zmniejszył się o ok. 40 mm i wynosi obecnie od -160 do -190 mm.

W pozostałych rejonach kraju deficyt wody również znacznie zmniejszył się, a najbardziej na Warmii i Mazurach (o ok. 90 mm) oraz na Mazowszu o ok. 60 mm.

Obecny deficyt wody, powodujący spadek plonów o 20 proc. występuje na obszarze 4,7 proc. gruntów ornych (10 dni temu występował na powierzchni 18,3 proc., a 20 dni temu na powierzchni 24,4 proc.).

W porównaniu z sytuacją sprzed 10 dni zagrożenie suszą zmniejszyło się na terenie 811 gmin.

Obecnie susza występuje nadal w 311 gminach Polski, czyli w ponad 10 proc. gmin na terenie 4 województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Zagrożenie suszą w tych województwach dotyczy następujących upraw: zbóż, rzepaku i rzepiku, krzewów owocowych oraz roślin strączkowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.