PARTNER PORTALU
  • BGK

Ćwiczenia antyterrorystyczne: Na Mazowszu zawyją syreny

  • PAP/AT    6 czerwca 2017 - 07:40
Ćwiczenia antyterrorystyczne: Na Mazowszu zawyją syreny
Na terenie całego województwa mazowieckiego uruchomione zostaną syreny alarmowe (fot.mazowieckie.pl)

We wtorek (6 czerwca) w woj. mazowieckim odbędą się ćwiczenia wojska i służb ratowniczych. W związku z tym zostaną uruchomione syreny alarmowe.
• We wtorek (6 czerwca) między 9.00 a 13.00 na terenie całego województwa mazowieckiego uruchomione zostaną syreny alarmowe.

• Będzie to trening systemu wykrywania i alarmowania towarzyszący cyklicznemu ćwiczeniu Renegade–Sarex 17/I, w którym uczestniczą wojsko i inne służby.

• Ćwiczenie ma sprawdzić procedury współdziałania sił zbrojnych z układem pozamilitarnym przy neutralizacji zagrożeń terrorystycznych.

Jak poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki, alarm ogłosi trzyminutowy modulowany dźwięk syren, odwołanie alarmu nastąpi przez trzyminutowy dźwięk ciągły.

Trwające do piątku (9 czerwca) ćwiczenie przeprowadzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem jest doskonalenie współdziałania Sił Zbrojnych RP oraz układu pozamilitarnego w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz akcjach poszukiwawczo-ratowniczych na morzu i lądzie.

W ćwiczenie, poza Dowództwem Operacyjnym, będą zaangażowane Dowództwo Generalne RSZ, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej oraz Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Czytaj też: Ćwiczenia ochotników terytorialnej służby wojskowej

Jak podało DO RSZ, poza wojskiem w poszczególnych epizodach będą uczestniczyć Straż Graniczna, policja, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Państwowa Straż Pożarna, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Urząd Morski w Gdyni, Port Lotniczy Modlin, Aeroklub Krakowski, Aeroklub Podhalański, Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, a także przedstawiciele urzędów wojewódzkich woj. mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Ćwiczenie ma sprawdzić procedury współdziałania sił zbrojnych z układem pozamilitarnym przy neutralizacji zagrożeń terrorystycznych z wykorzystaniem statku powietrznego, jak również procedury ratowania zdrowia i życia ludzkiego w obszarze morskim i lądowym po katastrofie lotniczej.

Epizody ćwiczenia rozegrają się na Bałtyku, w okolicach Krakowa, Zalewu Zegrzyńskiego, lotnisk w Świdwinie i Modlinie oraz w przestrzeni powietrznej.

Dowództwo Operacyjne zwróciło uwagę, że tym razem zostaną sprawdzone nowe rozwiązania mające zwiększyć efektywność funkcjonowania obrony powietrznej w czasie pokoju. Do systemu obrony powietrznej zostanie włączone lotnictwo aeroklubowe, którego zadaniem będzie patrolowanie rejonów ograniczeń lotów (ROL) oraz przekazywanie informacji o wykrytych zagrożeniach do właściwych podmiotów Sił Zbrojnych RP.

Jak zwykle zostanie uruchomiony system powszechnego ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach z powietrza.

Zadanie ostrzegania i alarmowania ludności należy do każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe są częścią systemu wykrywania i alarmowania, powinny być włączane w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia. Ostatni trening systemu został przeprowadzony 1 sierpnia 2016 r.

Czerwcowe manewry to pierwsza tegoroczna edycja cyklicznych ćwiczeń Renegade; druga odbywa się jesienią.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.