PARTNER PORTALU
  • BGK

Ćwiczenia w tunelu średnicowym przed Euro

  • PAP    26 marca 2012 - 19:30
Ćwiczenia w tunelu średnicowym przed Euro

W nocy z poniedziałku na wtorek służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo będą ćwiczyć ewakuację pasażerów pociągu w tunelu średnicowym w Warszawie. To element przygotowań do Euro 2012. Scenariusz przewiduje użycie przez terrorystów materiałów promieniotwórczych.
Ćwiczenia odbędą się we wtorek między godz. 1 a 3 w nocy. Jak powiedział rzecznik prasowy Grupy PKP Łukasz Kurpiewski, warszawiacy nie muszą obawiać się utrudnień w komunikacji. Pociągi dalekobieżne będą jeździły tunelem średnicowym bez zakłóceń, ruch zostanie wstrzymany tylko na torach przeznaczonych dla składów podmiejskich, jednak w porze manewrów nie kursują tam żadne pociągi.

Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała, że w nocnych ćwiczeniach w tunelu weźmie udział ok. 200 osób, w tym strażacy, policjanci, ratownicy medyczni, kolejarze i SOK-iści, żołnierze Żandarmerii Wojskowej, służby miejskie i podległe wojewodzie oraz eksperci z Państwowej Agencji Atomistyki, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń i Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. Scenariusz ćwiczeń zakłada bowiem, że w pociągu, który z powodu awarii trakcji zatrzyma się w tunelu, jeden z pasażerów zostawi podejrzany pakunek z radioaktywnym izotopem cezu i bakteriami wąglika.

Nocne ćwiczenia w tunelu średnicowym to element większych, trzydniowych manewrów służb ratowniczych pod kryptonimem "Wypadek 2012" zorganizowanych przez wojewodę mazowieckiego. Celem tych ćwiczeń, w których bierze udział ok. 450 osób - w tym także przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - jest zgranie i weryfikacja planów zarządzania kryzysowego poszczególnych służb i ważnych obiektów, takich jak dworce kolejowe i lotniska. W poniedziałek odbyła się część sztabowa ćwiczeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.