PARTNER PORTALU
  • BGK

Ćwiczyli obronę w Toruniu

  • wer/www.um.torun.pl    20 października 2011 - 18:28
Ćwiczyli obronę w Toruniu

Ćwiczenia obronne ARENA 2011 - TORUŃ odbyły się 20 października w kilku punktach miasta. Ich tematem było współdziałanie administracji samorządowej z wojskiem, służbami porządkowymi i miejskimi w czasie wyższych stanów gotowości obronnej oraz działań ratowniczych i ochrony ludności.
Jak podkreśla dyrektor wydziału ochrony ludności w urzędzie miasta w Toruniu,Tadeusz Wierzba istotą ćwiczeń jest doskonalenie w praktyce przyjętych rozwiązań wynikających z planu operacyjnego funkcjonowania miasta w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa, kryzysu polityczno-militarnego i w czasie wojny

- Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak w sytuacjach kryzysowych reagują i działają służby porządkowe i siły systemu ratowniczego miasta, a także kierownictwo i pracownicy urzędu miasta oraz jednostek organizacyjnych gminy. Da to im wszystkim szansę na nabycie praktycznych umiejętności przydatnych w razie zagrożenia - zaznacza.

Część ćwiczenia dotyczyła buntu więźniów w areszcie śledczym i wznieconego przez nich pożaru. W stan gotowości postawione zostały także służby ochrony toruńskiej oczyszczalni ścieków, które w pobliżu zbiorników z metanem miały znaleźć podejrzane paczki - być może ładunki wybuchowe.

- Podobne ćwiczenia planował zorganizować Uniwersytet Mikołaja Kopernika, aby się nie dublować, połączyliśmy siły i ARENĘ 2011 przeprowadzamy razem z uczelnią - dodał Włodzimierz Drgas z wydziału ochrony ludności urzędu miasta w Toruniu.

- Cieszę się, że możemy wspólnie przeprowadzić akcję. To będzie kolejne wspólne doświadczenie, gdyż we wrześniu 2009 roku na bazie UMK odbywało się ćwiczenie na temat prowadzenia akcji ratunkowej w rejonie zawału oraz udzielania pomocy przedmedycznej - mówił kanclerz UMK Paweł Modrzyński. - Tego typu ćwiczenia są niezwykle istotne, gdyż nie tylko uczą zachowania w sytuacjach zagrożenia, ale także pokazują mocne i słabe strony zaangażowanych służb  - zaznaczył Modrzyński.

Obowiązek przeprowadzenia ćwiczeń obronnych na prezydentów miast, burmistrzów oraz starostów nakłada art. 2 Ustawy z 21 września 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, par. 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2004 r. w prawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony oraz par. 3 ust. 1 pkt 1 lit. B, pkt 2 i 3, ust. 2 pkt 2 lit. a, par. 4 i 5 pkt 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2004 r. w sprawie szkolenia obronnego.

Ponadto mówią też o tym wytyczne wojewody kujawsko - pomorskiego z 8 lutego 2011 r. w sprawie ustalania zasad przygotowania i prowadzenia ćwiczeń obronnych przez prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów. W myśl tych wytycznych ćwiczenia powinny być przeprowadzane raz na dwa lata.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • masakra, 2011-10-20 19:43:00

    takie ćwiczenia powinny być często i nie tylko w Toruniu !!