PARTNER PORTALU
  • BGK

Cykl pokazów filmowych wersji głośnych spektakli tetralnych

  • bad/PAP    2 sierpnia 2015 - 11:41
Cykl pokazów filmowych wersji głośnych spektakli tetralnych
Dwoje biednych Rumunów w wykonaniu Teatru Studio. Fot. teatrstudio.pl

Niedzielna projekcja "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" rozpocznie cykl pokazów filmowych wersji głośnych spektakli teatralnych na warszawskim placu Defilad. W kolejnych tygodniach zobaczyć będzie można "Polaków", "Między nami dobrze jest" oraz "Broniewskiego".
Spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej to adaptacja dramatu Doroty Masłowskiej, granego na wielu europejskich scenach. Opowiada o dwojgu młodych ludzi, którzy udają biednych Rumunów i ruszają autostopem w podróż życia, która staje się przykrą i dość przypadkową wędrówką po Polsce. Ich entuzjazm i euforia przechodzą w rozczarowanie i strach, owocują w gorzkie przemyślenia na temat człowieka, jego samotności i zagubienia w świecie.

Ubiegłoroczne transmisje bardzo popularne

Cykl transmisji jest kontynuacją ubiegłorocznych pokazów spektakli TR Warszawa na pl. Defilad, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. "Mile zaskoczyła nas zeszłoroczna frekwencja. Jest to jednak najlepszy dowód na to, że ludzie potrzebują czegoś takiego i są zainteresowani teatrem" - powiedziała PAP menedżer projektu, Inna Siemicz. "Chcemy dać widzom możliwość obejrzenia najgłośniejszych, najpopularniejszych i najbardziej obleganych spektakli" - dodała.

W kolejną niedzielę na pl. Defilad odbędzie się pokaz spektaklu wyreżyserowanego przez Gabriela Gietzky'ego. "Polacy" to przedstawienie na podstawie "Dzienników" Gombrowicza oraz homilii i wystąpień kardynała Wyszyńskiego. Rafał Kosewski, autor scenariusza, osadził bohaterów jako uczestników dialogu o Polsce, w której, choć kontrastujący, są jednak zatroskani o to samo. Spektakl został zadedykowany pamięci premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Projekcja zaplanowana na 19 sierpnia to "Między nami dobrze jest", spektakl wyreżyserowany przez Grzegorza Jarzynę z TR Warszawa i zekranizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Historia trzech pokoleń kobiet żyjących razem w biedzie i ciasnocie to portret Polaków czasu transformacji autorstwa Doroty Masłowskiej. Pełna cytatów z popkultury, reklam i czasopism jest przewrotnym komentarzem na temat naszej współczesności.

Wieńczący cykl "Broniewski", przedsięwzięcie Radosława Paczochy i Teatru Wybrzeże, to panorama historii Polski XX wieku w reżyserii nagradzanego Adama Orzechowskiego. Próba przedstawienia biografii kontrowersyjnego, ale ważnego dla polskiej poezji twórcy, piłsudczyka, żołnierza armii Andersa, piewcy Stalina, przyjaciela władz, "Polaka, katolika i alkoholika".

Wydarzenie realizowane w ramach Projektu Plac Defilad, którego organizatorem jest m. st. Warszawa, a operatorem Teatr Studio, wpisuje się w obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. "Broniewski", "Polacy" oraz "Między nami dobrze jest" zostały zrealizowane i zaprezentowane w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski w TVP Kultura.

Pierwszy pokaz odbędzie się w pierwszą niedzielę sierpnia o 21.30 na placu Defilad, przy Teatrze Studio. Kolejne: 9, 19 oraz 27 sierpnia po zachodzie słońca. W razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do budynku. Wydarzenie otwarte, wstęp wolny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.