PARTNER PORTALU
  • BGK

Cytadela w Grudziądzu otwarta dla turystów

  • PAP    31 marca 2011 - 10:56
Cytadela w Grudziądzu otwarta dla turystów

Unikalny pod względem skali i stanu zachowania zabytek techniki obronnej dotychczas był dostępny tylko kilka godzin w roku, gdyż nadal stacjonuje tu armia.
Jak poinformował Sławomir Kosmala, szef stowarzyszenia „Rawelin”, które zajmuje się organizacją wycieczek do Cytadeli, począwszy od marca turyści indywidualni będą mogli ją zwiedzać do końca czerwca w wybrane, a latem we wszystkie niedziele.

Chętnych oprowadzać będzie zawsze dwóch przewodników. Wrota Cytadeli, która jest jedną z największych twierdz w Polsce, były otwierane dla zwiedzających zaledwie od kilku lat i tylko dwa razy w roku z okazji świąt narodowych.

Za każdym razem pod bramami ustawiały się kolejki chętnych z całego kraju, gdyż obiekt jest doskonale zachowany. Poza świątecznymi okazjami, wejście na teren wojskowego obiektu, wymagało dotychczas uzyskania indywidualnej zgody komendanta jednostki.

Obecnie formalności uproszczono, ale turyści nadal muszą mieć dokument tożsamości ze zdjęciem, a limit zwiedzających wojsko ustaliło na 60 osób dziennie.

Najpopularniejszymi wśród zwiedzających miejscami grudziądzkiej cytadeli są zwykle: Wielki Magazyn, rawelin 1 i sucha fosa, a także podziemne chodniki komunikacyjne i minerskie, których łączna długość wynosi około 30 km. Wskazane jest więc posiadanie sprawnej latarki.

Przewodnicy pozwalają także podejrzeć nietoperze, licznie zamieszkujące podziemia budowli. Rozkaz budowy twierdzy między Grudziądzem a Kwidzynem wydał tuż po I rozbiorze Polski w 1772 r. król Prus Fryderyk II, przeczuwając zbliżającą się wojnę z Rosją.

Do realizacji projektu przystąpiono dwa lata później, o czy zaświadcza zachowany do dziś kamień pamiątkowy z napisem „6 Juni 1776” ustawiony w miejscu, gdzie monarcha osobiście wskazał miejsce budowy.

Grudziądzka cytadela swoją rolę militarną spełniła tylko raz – podczas wojen napoleońskich, kiedy to obroną kierował Holender w służbie pruskiej, generał baron Wilhelm de Courbiere.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Gabryś, 2011-03-31 12:02:08

    Wszyscy długo czekali na ten moment, więc tym bardziej to wielka radość dla turystów, którzy bardzo pragną ten zabytek zobaczyć !