"Czadowa" kampania w Chorzowie

W Chorzowie ruszyła kampania informacyjna "Czad zabija" - poinformował w sobotę rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krzysztof Karaś. Przygotowano kilka tysięcy ulotek z instrukcją jak ustrzec się zagrożenia.
"Każdy sezon grzewczy w Polsce, to około 100 ofiar śmiertelnych i kilka tysięcy poszkodowanych. Tylko w Chorzowie w 2011 roku w związku z czadem interweniowano 53 razy - ranne zostały 73 osoby, a dwie zmarły na skutek zatrucia. W tym roku było już 50 interwencji, w których poszkodowanych zostało 65 osób" - poinformował Karaś.

Kampania informacyjna "Czad zabija" jest prowadzona przez Urząd Miasta i chorzowską komendę miejską straży pożarnej.

Przygotowano kilka tysięcy ulotek. Zawierają m.in. informacje o objawach zatrucia czadem, takich jak m.in. ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, przyspieszony i nieregularny oddech, senność, nudności. Każda ulotka zawiera także wskazówki jak można uchronić się przed czadem, oraz instrukcję - "Jak ratować zaczadzonego".

Ulotki rozdają mieszkańcom Chorzowa strażacy oraz strażnicy miejscy.

Tlenek węgla, czyli czad - jak informuje ulotka - jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi, powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE