PARTNER PORTALU
  • BGK

Czarny Dunajec chce u siebie uzdrowiska

  • PAP    28 lutego 2014 - 15:35

Gmina Czarny Dunajec potwierdziła właściwości lecznicze występującej tam borowiny i opracowała Operat Uzdrowiskowy, który następnie powinno zatwierdzić Ministerstwo Zdrowia, by Czarny Dunajec stał się uzdrowiskiem - powiedział w piątek PAP Michał Jarończyk sekretarz gminy Czarny Dunajec.




"Aktualnie opracowany jest już Operat Uzdrowiskowy, ale po przeprowadzeniu zebrań wiejskich w zainteresowanych miejscowościach okazało się, że są rozbieżności co do możliwej lokalizacji przyszłej tzw. strefy A obszaru ochrony uzdrowiskowej" - wyjaśnił PAP Jarończyk.

Strefa A w uzdrowisku obejmuje obszar, na którym są planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. W tej strefie mają także znaleźć się punkty obsługi pacjenta np. pensjonaty, restauracje lub kawiarnie, jednak w zakresie nieutrudniającym funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego, dla których procentowy udział terenów zieleni powinien wynieść nie mniej niż 65 proc.

"Z przeprowadzonych konsultacji społecznych wynika, że mieszkańcy w większości widzą szansę rozwojową w utworzeniu uzdrowiska, jednak obawiają się też zagrożeń i ograniczeń, stąd tendencja by strefę A oddalić jak najbardziej od istniejącej zabudowy" - powiedział sekretarz gminy.

Władze gminy Czarny Dunajec zaproponowały dwie lokalizacje strefy A, jednak mogą one kolidować z celami ochrony Obszarów Natura 2000, dlatego wójt w minionym tygodniu zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Krakowie o konsultacje w tej sprawie. Władze gminy nie otrzymały jeszcze odpowiedzi RDOŚ.

Jedna z lokalizacji strefy A to ponad 100 hektarowy teren na wschód od lasu Baligówka, łącznie z częścią tego lasu jako strefą zieloną. Strefa A w tym przypadku w części znajdowałaby się w Obszarze Natura 2000. Drugi wariant obejmuje tereny przylegające do torfowiska Puścizna Mała na terenie wsi Piekielnik, w całości znajdujące się w obszarze natura 2000 pod nazwą Torfowiska Orawsko - Nowotarskie.

Następnym krokiem gminy w celu utworzenia uzdrowiska będzie utworzenie obszaru górniczego, na terenie którego będzie wydobywana borowina oraz powołanie zakładu górniczego.

Borowina, której bogate złoża występują w gminie Czarny Dunajec, stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń ginekologicznych i niektórych chorób narządów wewnętrznych. Zawarte w borowinie kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Przetworzona laboratoryjnie borowina jest surowcem do produkcji lekarstw i kosmetyków.

W Polsce użyto borowiny po raz pierwszy do celów leczniczych w 1858 r. Kąpiele borowinowe i inne zabiegi z użyciem borowiny stosowane są m.in. w uzdrowiskach: Augustów, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Duszniki-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Kamień Pomorski, Krynica-Zdrój, Lądek-Zdrój, Międzyzdroje, Polanica-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Świnoujście, Ustka, Ustroń, Wysowa-Zdrój.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.