PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas na kaszubską telewizję

  • PAP    1 sierpnia 2010 - 21:44

Nowa telewizja satelitarna CSBTV, nadająca programy informacyjno-rozrywkowe w języku polskim i kaszubskim, rozpoczęła w niedzielę swoją działalność. Na początku emisja będzie miała charakter testowy, głównie będą zapowiadane przygotowywane programy.
Jak poinformował Adam Chmielecki ze spółki Media Kaszb, nadawcy CSBTV, w połowie sierpnia stacja będzie już nadawać pierwsze audycje na żywo ze studia w Rumi, a od września codziennie produkować pięć godzin własnego programu. - Ramówkę wypełnią m.in. programy informacyjne, poradnikowe oraz związane z szeroko rozumianą tematyką morską. Liczymy, że przyciągnie to przed ekrany także widzów spoza Pomorza - powiedział.

Nazwa telewizji CSB, to skrót od łacińskiego słowa Cassubia.

- Chcemy budować więzi wśród mieszkańców wielokulturowego Pomorza, a jednocześnie rozwijać etniczność Kaszubów i ich chroniony prawem język - powiedział prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i współwłaściciel stacji Artur Jabłoński.

Stacja zamierza utrzymywać się z reklam, a na programy w języku kaszubskim starać się o dotacje z MSWiA

Od 2004 r. spółka Media Kaszb produkuje już programy do nadającego na Pomorzu Radia Kaszb.

Kaszubi są, obok Mazurów i Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym. Na Pomorzu, według szacunkowych danych, żyje ok. 350 tys. Kaszubów. Są oni potomkami wschodniej gałęzi dawnego, słowiańskiego plemienia Pomorzan. Po raz pierwszy nazwy Kaszuby i Kaszubi pojawiły się w dokumentach z XIII w. Mimo trwającej od XVIII w. systematycznej germanizacji, udało im się zachować odrębność językowo-kulturową. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.