PARTNER PORTALU
  • BGK

Czas na Sabałowe Bajania

  • PAP    7 sierpnia 2012 - 11:12
Czas na Sabałowe Bajania

Jedno z największych wydarzeń folklorystycznych na Podhalu – 46. Sabałowe Bajania – rozpocznie się w środę w Bukowinie Tatrzańskiej.

W tym święcie folkloru weźmie udział blisko 900 ludowych artystów. Jak przypomniał szef Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Bartłomiej Koszarek, podczas Sabałowych Bajań w szranki staną ludowi gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starostowie weselni. Oprócz nagród głównych w poszczególnych konkurencjach jury przyzna Grand Prix festiwalu, czyli statuetkę Bukowiańskiego Buka.

Festiwal rozpocznie przejazd zaproszonych kapel dorożkami przez Bukowinę Tatrzańską. Na scenie Domu Ludowego będzie można zobaczyć spektakl w gwarze góralskiej pod tytułem „Portki” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert zespołu JazGot.

Od czwartku do soboty na deskach Domu Ludowego będą trwały przesłuchania konkursowe. Na sobotni wieczór zaplanowano Sabałową Noc, podczas której do braci zbójeckiej dołączą nowi członkowie, osoby, które w sposób szczególny odznaczają się w tworzeniu góralskiej kultury. Do braci zbójeckiej, która liczy już ponad 150 osób, należą wybitni folkloryści oraz postaci zasłużone dla kultury Podhala.

W tym roku po raz trzeci odbędzie się uhonorowanie kobiet, które w sposób szczególny zasłużyły się dla kultury podhalańskiej, poprzez nadanie im tytułu Wierchowych Orlic.

Podczas Sabałowej Nocy odbędzie się koncert Jana Trebuni-Tutki zatytułowany „Góry w sercu”, a na zakończenie zagra zespół De Press.

W niedzielę dowiemy się, kto jest laureatem 45. Sabałowych Bajań oraz kto otrzymał statuetkę Bukowiańskiego Buka.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.