PARTNER PORTALU
  • BGK

Czekoladowe repliki w gliwickim muzeum

  • PAP    7 lutego 2013 - 11:58
Czekoladowe repliki w gliwickim muzeum

Wykonane z belgijskiej czekolady repliki dziewiętnastowiecznych medalionów przedstawiających m.in. portrety antycznych władców i królowych będą od czwartku promować bogate zbiory Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach.
Medaliony wykonane zostały w pracowni cukierniczej, z wysokiej jakości 72 proc. belgijskiej czekolady. Są one replikami wyrobów gliwickiej Królewskiej Odlewni Żelaza, której bogaty zbiór oglądać można obecnie w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

"Na medalionach umieszczano portrety antycznych władców, królowych czy ówczesnych celebrytów, takich jak włoska śpiewaczka operowa - Angelika Catalani. Ponieważ zaś modę na żeliwne precjoza sprowadził do Gliwic twórca przemysłowego oblicza Górnego Śląska - Fryderyk Wilhelm von Reden (1752-1815), dzięki któremu wybudowano tutaj wielki piec opalany koksem - czekoladowe medaliony nazwaliśmy na jego cześć Kolekcją hrabiego Redena" - poinformowało Muzeum w Gliwicach.

Jak powiedziała Ewa Chudyba z Muzeum, medaliony z "Czekoladowej kolekcji hrabiego Redena" to oryginalna pamiątka związana z dziejami Gliwic i Górnego Śląska oraz sposób, by przybliżyć i zainteresować odbiorców bogatymi zbiorami Oddziału Odlewnictwa Artystycznego.

"Pomysł zrodził się z fascynacji klasycznym, opartym na zasadach harmonii i proporcji pięknem żeliwnych przedmiotów. Ludzie tamtej epoki - z ich dbałością o detal, troszczący się o ozdobne wykończenie przedmiotów służących najbanalniejszym czynnościom - posiadali niezwykłą umiejętność celebrowania codzienności. Mamy nadzieję, że czekoladowa kolekcja będzie o tym przypominać" - dodała Chudyba.

Czekoladowe medaliony wykonane zostały w skali 1:1, a użycie form z silikonu spożywczego pozwoliło na odwzorowanie wszelkich detali.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego mieści się w dawnej maszynowni kopalni "Gliwice" zbudowanej w latach 1912-1914 według projektu niemieckich architektów Emila i Georga Zillmannów, projektantów m.in. osiedli Giszowiec i Nikiszowiec (tereny dzisiejszych Katowic).

Znajdująca się w obiekcie wystawa jest jedną z pierwszych nowoczesnych, interaktywnych i multimedialnych ekspozycji muzealnych na Śląsku. Prezentuje rzadkie zabytki z bogatej kolekcji żeliwa artystycznego, głównie z XIX i XX wieku, dopełnione bogatym materiałem poświęconym historii odlewnictwa artystycznego oraz rozwoju przemysłu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.