PARTNER PORTALU
 • BGK

Częstochowa będzie promować miejski system SISMS

 • PAP/MIW    26 lipca 2016 - 16:30
Częstochowa będzie promować miejski system SISMS
Aplikacja ma informować mieszkańców m.in. o zagrożeniach meteorologicznych. (fot. pixabay.com)

• Częstochowa przygotowuje kampanię, która ma promować wśród mieszkańców aplikację informującą o utrudnieniach w ruchu, zagrożeniach meteorologicznych czy wydarzeniach miejskich.
• Posiadacze tradycyjnych telefonów mogą korzystać z tego rozwiązania przez smsy.
• Aplikację po części testował już Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej TBS, wykorzystując ją do komunikacji wewnętrznej i do kontaktów z lokatorami zasobów komunalnych.
Chodzi o miejski system SISMS, dostarczany przez wrocławską spółkę system ostrzegania SMS-owego, z którego korzystają już m.in. Gdańsk czy Radom. Będącą jego częścią aplikację na smartfony testowała od pewnego czasu miejska spółka Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej TBS, wykorzystując ją do komunikacji wewnętrznej i do kontaktów z lokatorami zasobów komunalnych.

Jak przekazało biuro prasowe częstochowskiego magistratu, władze miasta uznały, że działanie systemu można i trzeba rozszerzyć, aby była to aplikacja uzupełniająca i wspierająca wykorzystywane już przez miasto kanały informacji (np. portale miejskie, aplikacja mobilna, czasopisma i wydawnictwa informacyjno-promocyjne, miejski newsletter, miejskie profile w portalach społecznościowych.

- Czwarte miejsce w rankingu innowacyjnych miast dziennika "Rzeczpospolita" zobowiązuje, dlatego wprowadzamy kolejny element miejskiego systemu informacji i rekomendujemy mieszkańcom aplikację, którą łatwo zainstalować na swoim telefonie - wskazał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Czytaj też: Regionalny System Ostrzegania: powiadomienia sms-em od połowy roku

Władze Częstochowy za zaletę rozwiązania uznają możliwość bezpośredniego docierania do mieszkańców - wysyłane przez operatorów systemu komunikaty wyświetlają się bowiem jako powiadomienia na ekranach smartfonów. Umożliwiająca to bezpłatna aplikacja jest dostępna dla systemów Android i IOS; według zapewnień jej producenta, ma się też pojawić wersja dla systemu Windows.

Dzięki aplikacji mieszkańcy Częstochowy mają być informowani np. o: zagrożeniach meteorologicznych i stanach ostrzegawczych, utrudnieniach w ruchu, objazdach, zmianach w komunikacji publicznej, awariach prądu, gazu, sieci ciepłowniczej lub wodociągowej, bezpłatnych badaniach lekarskich i miejskich programach zdrowotnych, a także ważnych wydarzeniach miejskich, imprezach kulturalnych i sportowych.

Czytaj też: Wiceszef MSWiA zapewnia, że Regionalny System Ostrzegania działa sprawnie

Do wiadomości mogą być dołączane zdjęcia, filmy, pliki audio. Komunikaty mają być klasyfikowane jako alarmy, ostrzeżenia bądź informacje, a ich źródłem docelowo będą różne miejskie jednostki, które wejdą do miejskiego systemu zarządzania informacją SISMS. Z czasem w ramach profilu miasta mają powstać kanały tematyczne, które będzie można wybierać.

Aby rozpowszechnić to rozwiązanie, w najbliższym czasie ZGM TBS w porozumieniu z Urzędem Miasta zaplanował kampanię promocyjną. Pojawić się mają spoty radiowe, a ulotki będą roznosić m.in. osoby odpracowujące w ten sposób swoje zaległości czynszowe.

Prócz korzystania z aplikacji system umożliwia przesyłanie również informacji smsami (np. na starsze telefony) oraz przez pocztę elektroniczną. W tym wypadku potrzebna jest rejestracja poprzez formularz on-line na stronie www.zgm-tbs.czest.pl lub www.sisms.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Aleja Pokoju 4, 2016-07-30 13:58:38

  Brawo miasto. Ale Zagrożenie dla zdrowia człowieka to także zmuszanie do głośnego słuchania muzyki. Szkoda tylko, że nikt nie podchodzi do tego poważnie. U nas w okolicy króluje pod tym względem koleś z Al.Pokoju 2 mieszkający na 1 piętrze z balkonem. Raczy wszystkich muzyką w każdą sobotę od 10 ...do zmęczenia. Wychodzi na balkon i oczekuje widowni, czasami dziwnie potańcując. Wogóle to Aleja Pokoju mogła by być kontrolowana non stop, jak na śdm. Wtedy było spokojnie.  rozwiń
 • zainteresowany, 2016-07-27 08:57:20

  To może być fajne rozwiązanie
 • dom, 2016-07-26 17:49:41

  Jestem ZA !