PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: Kilkanaście tysięcy pielgrzymów dotarło na Jasną Górę

  • PAP/KDS    14 sierpnia 2017 - 06:22
Częstochowa: Kilkanaście tysięcy pielgrzymów dotarło na Jasną Górę
Na Jasną Górę dotarli pierwsi pielgrzymi, m.in. z pielgrzymki koszalińsko-kołobrzeskiej (fot. facebook.com/Piesza Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska na Jasną Górę)

Na dwa dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę dotarło już kilkanaście tysięcy pielgrzymów. To m.in.. osoby z diecezji radomskiej, kaliskiej, rzeszowskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Miasto szacuje, że w tym roku przed obrazem czarnej Madonny, w szczycie pielgrzymkowym, będzie się modliło ponad 100 tys. wiernych.
• Sierpień to na Jasnej Górze tradycyjnie miesiąc pielgrzymkowego szczytu, wtedy do Częstochowy dociera najwięcej pieszych pielgrzymów.

• - Do pielgrzymowania nie można nikogo zachęcać, to albo ktoś czuje i idzie w pielgrzymce, ma taką ochotę, ma swoje intencje, albo ich nie ma - mówią wierni.

• Według szacunków częstochowskiego samorządu, w tym roku przybędzie na Jasną Górę ok. 104 tys. osób.

Jak mówili pątnicy po dotarciu do Częstochowy, w drodze modlili się m.in. o zdrowie, za bliskich, w intencji Ojczyzny, ofiar kataklizmów i o powołania kapłańskie. Podczas kilkuset kilometrowej wędrówki musieli zmagać się z upałami, ale też deszczem i gwałtownymi burzami.

Sierpień to na Jasnej Górze miesiąc pielgrzymkowego szczytu, wtedy do Częstochowy dociera najwięcej pieszych pielgrzymów. Według szacunków częstochowskiego samorządu, w tym roku przybędzie tam ok. 104 tys. osób. Najwięcej pątników dociera do sanktuarium podczas ostatnich dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a później na święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Najwięcej pielgrzymów ma wejść do miasta w poniedziałek - według szacunków samorządu to ok. 24 tys. osób.

Jedna z najstarszych, bo 380. Piesza Pielgrzymka Kaliska (jednocześnie 26. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kaliskiej) weszła na Jasną Górę późnym popołudniem. W tym roku brało w niej udział ponad 2,1 tys. osób. Pielgrzymi diecezji kaliskiej nie kończą wędrówki w Częstochowie - drogę do domu również pokonują pieszo.6,3 tys. osób liczyła 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej, którą powitał ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik. Wraz z pieszą pielgrzymką przed Szczyt dotarły trzy pielgrzymki rowerowe (z Szydłowca, Bliżyna i z Pionek) oraz pielgrzymka biegowa z Radomia - 40 osób.

W 29. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Włocławskiej przyszło 930 pątników. Najmłodszy jej uczestnik liczył sobie zaledwie miesiąc, najstarszy - 78 lat. "Do pielgrzymowania nie można nikogo zachęcać, to albo ktoś czuje i idzie w pielgrzymce, ma taką ochotę, ma swoje intencje, albo ich nie ma. To trzeba czuć. Osoby, które są tutaj na pielgrzymce, czują swoją wiarę. Wiary nie należy się wstydzić" - powiedział jeden z pątników, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry. W 26. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sosnowieckiej przyszło 1,3 tys. osób. "Pielgrzymujemy przepięknym szlakiem, bo to Szlak Orlich Gniazd, możemy przemierzać takie tereny jak Podzamcze, Mirów, tak że oprócz tych duchowych przeżyć jest też wiele przeżyć estetycznych, gdzie człowiek może w naturze odnajdywać Stwórcę" - powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Marek Bigaj.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.