PARTNER PORTALU
 • BGK

Częstochowa, pielgrzymki na Jasną Górę: Sezon pielgrzymkowy rozpoczęty

 • PAP/AT    3 czerwca 2017 - 10:03
Częstochowa, pielgrzymki na Jasną Górę: Sezon pielgrzymkowy rozpoczęty
Sezon pielgrzymek na Jasną Górę rozpoczęty (fot.twitter.com)

Wraz z nadchodzącym latem rozpoczyna się sezon pieszych wędrówek wiernych na Jasną Górę.
• Sezon pielgrzymkowy na Jasną Górę rozpoczęty.

• Uczestnicy pielgrzymek docierają do częstochowskiego sanktuarium z wszystkich zakątków Polski.

• Jako pierwsza, w sobotę przyjdzie grupa z Łowicza, nazywana tradycyjnie "jaskółką pielgrzymek".

Łowiczanie co roku przychodzą do Częstochowy w przeddzień Zielonych Świątek, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pątnicy przez sześć dni do pokonania mają blisko 200 km. Uczestnicy zachowują w śpiewach i modlitwach wielowiekową tradycję, niektórzy np. wchodzą na Jasną Górę w regionalnych strojach, w których następnie tańczą ludowe tańce.

Piesza Pielgrzymka Łowicka to jedna z najstarszych polskich pielgrzymek. Pierwsza wyruszyła w 1656 r., by podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego. Pielgrzymka odbywała się także w latach zaborów oraz po wojnie, w czasach komunistycznych.

Rzecznik Jasnej Góry o. Sebastian Matecki powiedział, że jeszcze w czerwcu do sanktuarium dotrze kilka pieszych pielgrzymek. "Będą to raczej mniejsze, parafialne grupy głównie z woj. śląskiego" - wskazał.

W lipcu - z uwagi na czas wakacyjno-urlopowy - liczba pieszych pielgrzymek oraz ich uczestników będzie się zwiększać. Tradycyjny "szczyt pielgrzymkowy" przypada jednak na sierpień. Jego kulminacja obejmuje dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz uroczystość odpustową Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Wówczas na Jasną Górę każdego dnia docierają tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy wiernych. Sezon pieszych wędrówek do Częstochowy kończy się w połowie września.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie kosztowały mniej niż w Rio, Sydney czy Madrycie

Jak podkreślił o. Matecki, sezon pielgrzymkowy na Jasnej Górze rozpoczął się już z początkiem wiosny, gdy do sanktuarium przybywali m.in. maturzyści z całego kraju. W maju najliczniejszą grupą była pielgrzymka środowiska Odnowy w Duchu Świętym, która zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

W lecie zainteresowaniem cieszą się także pielgrzymki rowerowe oraz biegowe.

W minionym roku ogółem na Jasną Górę przyszło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło 122 tys. osób. Najdłuższa trasa liczyła ponad 600 km.

Łącznie w 2016 r. sanktuarium odwiedziło 4,5 mln pielgrzymów. Najważniejszym wydarzeniem było lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem, które zgromadziło 400 tys. wiernych. A z okazji Światowych Dni Młodzieży do sanktuarium przybyło ok. 300 tys. osób z całego świata.

W tym roku na Jasnej Górze świętowany jest jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obchody trwają od września ub. r. Ojcowie paulini - gospodarze sanktuarium - w tym czasie proponują wiernym wiele inicjatyw takich jak koncerty, wystawy, modlitwy.

Cieszącą się popularnością jest akcja "Żywa Korona Maryi", która polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego np. spowiedzi po wielu latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, odmawiania codziennie dziesiątki różańca, czytania Pisma Świętego. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę.

Inną propozycją jest akcja "Selfie dla Maryi" - z nadesłanych drogą elektroniczną zdjęć typu selfie ojcowie paulini chcą stworzyć mozaikę wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia z udziałem kościelnych hierarchów oraz władz państwowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.