PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: wystawa i film na rocznicę chrztu Polski

  • PAP/MN    16 lipca 2016 - 09:38
Częstochowa: wystawa i film na rocznicę chrztu Polski

1050. rocznica chrztu Polski (fot. wikipedia.org)

• 50 plansz z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi uroczystości tysiąclecia chrztu Polski w 1966 r.
• Tak będzie wyglądać plenerowa wystawa, która zostanie otwarta 23 lipca na Placu Biegańskiego w Częstochowie.
• W tym roku w Polsce świętowana jest 1050. rocznica chrztu Polski.
To część projektu "Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016". "Spodziewamy się, że wystawa spotka się z dużym zainteresowaniem pielgrzymów, którzy w tym roku będą zapewne bardzo licznie przybywać do Częstochowy - w lipcu na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży, i - jak co roku - w sierpniu" - powiedziała koordynator projektu Ada Plaszczyk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater.

W tym roku w Polsce świętowana jest 1050. rocznica chrztu Polski, również podczas uroczystości w najważniejszym polskim sanktuarium na Jasnej Górze. Historycy są zgodni, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I miało znaczący i dalekosiężny wpływ na losy i rozwój kraju.

"Zdecydowanie inna atmosfera towarzyszyła obchodom millenium chrztu w 1966 r. Toczono wówczas spór o kształt jubileuszu: czy mamy świętować́ tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy państwowości polskiej? Władze nie wyraziły zgody na przyjazd papieża Pawła VI do Częstochowy, a peregrynacja kopii Cudownego Obrazu odbywała się często w dramatycznych okolicznościach. Mimo wszystko Jasna Góra stała się centrum obchodów millenium" - podkreśliła Ada Plaszczyk.

Czytaj tez: Częstochowa, ŚDM: Nowe przejście na stacji PKP dla pielgrzymów

Te wydarzenia przypomni wystawa na Placu Biegańskiego oraz powstający właśnie film dokumentalny, realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater. Materiały archiwalne z 1966 r. uzupełnią wspomnienia osób uczestniczących w wydarzeniach sprzed 50 lat. W filmie zostaną też pokazane tegoroczne uroczystości rocznicowe na Jasnej Górze oraz wizyta papieża Franciszka, zaplanowana na 28 lipca - takie zestawienie pozwoli na pokazanie drogi, jaką przeszła Polska w ostatnim półwieczu. Premiera dokumentu w reżyserii Zdzisława Sowińskiego i Tadeusza Szymy będzie miała miejsce jesienią, będzie prezentowany również na antenie Telewizji Polskiej.

Honorowy patronat nad projektem objęli metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz przeor Jasnej Góry Ojciec Marian Waligóra. Projekt "Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966-2016" jest dofinansowany w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Chrzest 966.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: