PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa zapełnia się pielgrzymami z całej Polski

  • aw/jasnagora.pl    14 sierpnia 2016 - 13:29
Częstochowa zapełnia się pielgrzymami z całej Polski
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (fot.Magda Nowak/BP Jasna Góra)

• 36. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna dotarła w niedzielę, 14 sierpnia na Jasną Górę.
• W pielgrzymce, która zrzesza studentów oraz wszystkich, którzy są związani z duszpasterstwem akademickim miasta Warszawy i diec. warszawsko-praskiej, w tym roku pielgrzymowało 4 tys. 200 osób.
• To kolejni pątnicy w Częstochowie. 15 sierpnia wierni będą obchodzić święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Jak podaje biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium, pielgrzym z Warszawy i okolic w ciągu 10 dni pokonali dystans 285 km. Pielgrzymka akademicka podzielona była na 18 grup. 19-stą stanowiła grupa wojskowa, która wejdzie na Jasną Górę po południu jako 25. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa. Jedną z grup stanowili rowerzyści – 340 osób. Najmłodszy pielgrzym miał 6 miesięcy, najstarszy 78 lat.

To kolejni pielgrzymi, którzy w ostatnich godzinach dotarli do Częstochowy. Pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec” wędrowali w tym roku wierni 35. Pieszej Pielgrzymki Diec. Płockiej. Na Jasną Górę dotarli w niedzielę (14 sierpnia) ok. godz. 7.30. Licząca 1 tys. 243 osób pielgrzymka pokonała trasę 270 km w ciągu 9 dni. 

Tuż po godz. 5 rano w niedzielę jako pierwsza tego dnia pod jasnogórskim szczytem zameldowała się 36. Piesza Pielgrzymka Podlaska. W tym roku na pątniczy szlak wyruszyło ok. 3 tys. osób. 

Miasto gotowe na przyjęcie pielgrzymów

Wierni z całej Polski od kilku dni docierają do Częstochowy, by uczestniczyć w obchodach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kościół katolicki obchodzi to święto 15 sierpnia. Częstochowa już od wielu dni gotowa jest  pielgrzymkowy szczyt.

Według szacunków Urzędu Miasta Częstochowy w sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 111 tys. pątników w ok. 170 zorganizowanych pieszych pielgrzymkach. Dołączą do nich grupy oraz osoby indywidualne przybywające autokarami, samochodami i koleją.

Tegoroczny szczyt pielgrzymkowy to kolejne po niedawnej wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze wydarzenie, podczas którego do miasta przybędą tysiące pielgrzymów. Miasto przygotowało więc plan zabezpieczenia tras wejść pielgrzymek i organizacji infrastruktury komunikacyjnej, medycznej, sanitarnej oraz czystości.

Zgodnie z nim stale dyżurują szpitale i służby ratownictwa medycznego. W Miejskim Szpitalu Zespolonym zostały uruchomione Izby Przyjęć, a oddziały lekarskie pracują w systemie całodobowym. Ponadto Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP będzie przygotowany do przyjęcia gości zagranicznych idących w pielgrzymce wojskowej 14 sierpnia.

Wyznaczono dodatkowe parkingi m.in. przy Rynku Wieluńskim. Ustawione będą 33 przenośne toalety; zadbano również o dodatkowe kontenery i kosze na śmieci. W kilku miejscach działają już punkty czerpania wody.

Główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbędą się w poniedziałek. Centralnym ich punktem będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna. Przewodniczył jej będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo; on też wygłosi homilię.

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Dni poprzedzające ważne święta kościelne, przed którymi na Jasną Górę nadchodzi wiele zorganizowanych grup, tamtejsi paulini określają mianem "szczytów pielgrzymkowych". Kolejny po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny "szczyt" przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.