PARTNER PORTALU
 • BGK

"Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu". Łódzki projekt przypomni losy Żydów

 • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 11:52
"Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu". Łódzki projekt przypomni losy Żydów
Projekt obejmuje ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. (fot. Twitter/Łódź)

W Łodzi powstaje projekt, który ma przypomnieć i upamiętnić losy Żydów, którzy opuścili Polskę w 1968 roku. Rezultatem projektu "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" mają być multimedialne wystawy.
 • W marcu 2018 mija 50 lat od wypadków marcowych w 1968 roku, które rozpoczęły nagonkę i prześladowania Żydów w komunistycznej Polsce.
 • Projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" ma na celu przedstawienie ich losów.
 • Obejmuje on ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. 

Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, współorganizatora wydarzenia przypomina, że doprowadziły one do masowej emigracji Żydów z Polski. Szacuje się, że w wyniku tej emigracji, w latach 1968-72 kraj opuściło ok. 25-30 tys. polskich Żydów.

Jak wyjaśnia Tomaszewska projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" ma na celu przedstawienie losów Żydów z Łodzi, którzy opuścili Polskę w tym okresie.  - Tytuł symbolizuje ich walkę o przetrwanie w obcym środowisku "bez kamizelki ratunkowej" - mówi.

Projekt obejmuje ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. W filmowanych wywiadach łódzcy Żydzi opowiadają o swoim życiu i doświadczeniach, jako uchodźcy. Opowiadają o walce o przetrwanie, o swoich sukcesach, o swoich radościach i zmartwieniach, o tym, co zdobyli, i o tym co może utracili.

Czytaj więcej: Cmentarz Żydowski w Warszawie dostanie 100 mln zł dotacji na konserwację

W swoich opowieściach pokazują, w jaki sposób się integrowali i realizowali w obcych społeczeństwach, jakie wyzwania musieli pokonać, z jakimi trudnościami się borykali, co osiągnęli, jakie osobiste koszty ponieśli, jako uchodźcy.

Tomaszewska zwraca uwagę, że podobne pytania zadane zostały Żydom z Łodzi, którzy nie zdecydowali się na wyjazd mimo trwającej antysemickiej nagonki. Opowiadają oni jak kształtowało się ich życie, z jakimi problemami musieli sobie radzić, jak oceniają swoją decyzję i jej konsekwencje z 50-letniej perspektywy czasu.

- Chcemy, żeby projekt był zrealizowany i wypromowany, jak najlepiej, do tego potrzebne są jednak pieniądze. Na portalu wspieramkulture.Pl uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na zorganizowanie wystaw, ekspozycje, wydruki prac, montaż materiałów filmowych i promocję - dodaje.

Jak informuje Tomaszewska patronat nad projektem postanowił objąć Duński Instytut Kultury. Z kolei ambasada RP w Kopenhadze jest oficjalnym opiekunem projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.