PARTNER PORTALU
  • BGK

Cztery kultury w Łodzi

  • PAP    14 września 2010 - 12:06
Cztery kultury w Łodzi

Wernisaż wystawy Jacka Waltosia „Ludzie Czechowa” zainauguruje 14 września wieczorem festiwal Łódź Czterech Kultur.
Impreza zastąpi odbywający się od 2002 r. Festiwal Dialogu Czterech Kultur prezentujący kultury: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską.

Wiosną tego roku władze Łodzi rozwiązały umowę z dotychczasowymi organizatorami Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i Fundacją, która jest właścicielem praw do jego nazwy i znaku. Powodem takiej decyzji było m.in. naruszenie przez organizatorów festiwalu dyscypliny finansów publicznych, brak procedur kontroli i nadzoru finansowego. Jednak już wtedy władze miasta zapewniały, że impreza – pod inną nazwą i w innej formule – będzie kontynuowana.

Festiwal Łódź Czterech Kultur odbywać się będzie pod hasłem „Powroty”. Organizatorzy, jak twierdzą, „chcą przywrócić pamięć o barwnej historii miasta, powrócić do wielokulturowej tradycji Łodzi, dotrzeć do korzeni”.

W ciągu pięciu dni trwania festiwalu odbędzie się prawie 30 wydarzeń artystycznych – koncertów, spektakli teatralnych, spotkań z pisarzami i warsztatów.

Imprezę zainauguruje we wtorkowy wieczór wernisaż wystawy „Ludzie Czechowa”, na której można będzie zobaczyć rysunki i rzeźby w cemencie przedstawiające postaci z utworów tego rosyjskiego pisarza. W tym roku mija 150 rocznica jego urodzin. Jeszcze we wtorek będzie można wysłuchać koncertu Kwartetu Śląskiego, który wykona program z nowej płyty, wydanej w cyklu „Poland Abroad”, oparty m.in. na twórczości żydowskich kompozytorów Szymona Laksa i Joachima Mendelsona.

Miłośnicy teatru będą mogli m.in. obejrzeć spektakl „Czas terroru” legnickiego teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Przedstawienie, które wyreżyserował Lech Raczek, oparte jest na dramacie Stefana Żeromskiego „Róża” – który częściowo rozgrywa się w robotniczej Łodzi, bezpośrednio po upadku rewolucji 1905 roku.

Wydarzeniem teatralnym będzie również pokaz kręconego w Łodzi przedstawienia Teatru Telewizji „Powidoki” Adama i Macieja Wojtyszki w reżyserii tego ostatniego; pokaz sztuki inspirowanej życiem najsłynniejszej pary łódzkich artystów – Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro.

W programie festiwalu znalazło się także przedstawienie Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana „Don Kichot, czyli fantazja szaleńca”.

Odbędą się też przeglądy filmowe. Pierwszy z nich to przegląd filmów twórcy radzieckiej komedii Grigorija Aleksandrowa. Najbardziej znane jego filmy to przede wszystkim „Świat się śmieje” (1934), „Cyrk” (1936), „Wołga, Wołga” (1938) i „Wiosna” (1946). Żoną reżysera była znana radziecka aktorka filmowa i teatralna, tancerka i śpiewaczka, gwiazda jego filmów – Lubow Orłowa. Goście festiwalowi obejrzeć też będą mogli filmy dokumentalne z Niemiec, Izraela i Polski.

Zdaniem organizatorów festiwalu, jednym z najważniejszych jego wydarzeń będzie wystawa  „Wrogościnność. Podejmowanie obcych”. To międzynarodowy projekt, w którym artyści, wykorzystując różne środki m.in.: instalacje, wideo czy rzeźbę, „podejmują kwestię sytuacji imigrantów, czy szerzej – naszego stosunku do obcości”. A Łódź, jako miasto powstałe dzięki czterem narodowościom, wydaje się miejscem szczególnie odpowiednim dla realizacji tego typu przedsięwzięcia – podkreślają organizatorzy.

Zaplanowano również spotkania literackie: „Paul Celan. Poeta. Ocalony. Żyd” połączone z promocją książki Johna Felstinera oraz spotkanie z, mającą łódzkie korzenie, tłumaczką literatury polskiej – Ksenią Starosielską.

- Można było oczywiście rozważać inny dobór imprez, jednak jestem gotowy bronić swoich decyzji, co do repertuaru. Wszystkie spektakle w ramach programu teatralnego dobrze ze sobą korespondują, podobnie jest z wystawami, takimi jak „Wrogościnność” czy „Ludzie Czechowa” – mówi Bogdan Tosza, dyrektor Miasta Dialogu, instytucji organizującej festiwal.

Budżet tegorocznej imprezy wynosi 550 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.