PARTNER PORTALU
  • BGK

Dalajlama XIV rozpoczął wizytę na Dolnym Śląsku

  • PAP/JS    20 września 2016 - 09:59
Dalajlama XIV rozpoczął wizytę na Dolnym Śląsku
Od spotkania z wrocławskim radnymi, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni oraz artystami rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku Dalajlama XIV (youtube.com)

• Od spotkania z wrocławskim radnymi, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni oraz artystami rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku Dalajlama XIV.
• Wizyta duchowego przywódcy Tybetańczyków związana jest z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
We wtorek (20 września) Dalajlama XIV będzie przebywał we Wrocławiu. W środę (21 września) odwiedzi Świdnicę, gdzie będzie uczestniczył w międzyreligijnym spotkaniu w tamtejszym Kościele Pokoju.

Po powitalnym spotkaniu we wrocławskim Ratuszu z udziałem władz samorządowych, środowisk naukowych oraz artystów, Dalajlama XIV zwiedzi wystawę poświęconą byłemu wrocławskiemu metropolicie kard. Bolesławowi Kominkowi - inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r.

Następnie zaplanowano spotkanie z młodzieżą pod hasłem "Nasze marzenia o wolności", które odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia. To nowa instytucja na mapie kulturalnej Wrocławia. Powstała w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Centrum jest prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Prezentowana jest tam stała wystawa, której głównym tematem jest historia Wrocławia z lat 1945-2016.

W środę - ostatniego dnia wizyty - Dalajlama odwiedzi w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie wyznawców kilku religii.

Dalajlama XIV, Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai.

Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Jego siedzibą jest miasto Dharamśala. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Dalajlama XIV gości we Wrocławiu po raz trzeci. Wcześniej był tu w 2008 r. oraz w 2010 r. Dalajlama XIV jest Honorowym Obywatelem Miasta Wrocław.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Polak, 2016-09-20 12:16:56

    Dalajlama zwiedzi wystawę poświęconą byłemu wrocławskiemu metropolicie... tylko po co? ten kraj nie ma już niczego normalnego czym mógłby się pochwalić/pokazać?