Dalajlama XIV rozpoczął wizytę na Dolnym Śląsku

• Od spotkania z wrocławskim radnymi, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni oraz artystami rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku Dalajlama XIV.
• Wizyta duchowego przywódcy Tybetańczyków związana jest z pełnieniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Dalajlama XIV rozpoczął wizytę na Dolnym Śląsku
Od spotkania z wrocławskim radnymi, władzami samorządu, przedstawicielami uczelni oraz artystami rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę na Dolnym Śląsku Dalajlama XIV (youtube.com)

We wtorek (20 września) Dalajlama XIV będzie przebywał we Wrocławiu. W środę (21 września) odwiedzi Świdnicę, gdzie będzie uczestniczył w międzyreligijnym spotkaniu w tamtejszym Kościele Pokoju.

Po powitalnym spotkaniu we wrocławskim Ratuszu z udziałem władz samorządowych, środowisk naukowych oraz artystów, Dalajlama XIV zwiedzi wystawę poświęconą byłemu wrocławskiemu metropolicie kard. Bolesławowi Kominkowi - inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r.

Następnie zaplanowano spotkanie z młodzieżą pod hasłem "Nasze marzenia o wolności", które odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia. To nowa instytucja na mapie kulturalnej Wrocławia. Powstała w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Centrum jest prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Prezentowana jest tam stała wystawa, której głównym tematem jest historia Wrocławia z lat 1945-2016.

W środę - ostatniego dnia wizyty - Dalajlama odwiedzi w Świdnicy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju. Odbędzie się tam spotkanie wyznawców kilku religii.

Dalajlama XIV, Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w dzisiejszej chińskiej prowincji Qinghai.

Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Jego siedzibą jest miasto Dharamśala. W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Dalajlama XIV gości we Wrocławiu po raz trzeci. Wcześniej był tu w 2008 r. oraz w 2010 r. Dalajlama XIV jest Honorowym Obywatelem Miasta Wrocław.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dalajlama zwiedzi wystawę poświęconą byłemu wrocławskiemu metropolicie... tylko po co? ten kraj nie ma już niczego normalnego czym mógłby się pochwalić/pokazać?

Polak, 2016-09-20 12:16:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE