PARTNER PORTALU
  • BGK

Debata o Śląskim Centrum Wolności i Solidarności

  • GK/www.slaskie.pl    13 września 2011 - 12:05

Podczas wrześniowej sesji sejmiku radni opowiedzieli się za podjęciem działań zmierzających do utworzenia wspólnej instytucji kultury.
Kolejnym krokiem ku powstaniu Centrum będzie przyjęcie podobnej uchwały przez radę miasta Katowice i podpisanie umowy o jej powołaniu.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to forma uczczenia ofiar pacyfikacji kopalni „Wujek”, której 30 rocznica przypada w grudniu br. Powołane Centrum zastąpi obecnie działającą na terenie kopalni Izbę Pamięci Kopalni „Wujek”, prowadzoną przez Społeczny Komitet Pamięci Poległych 16 grudnia 1981 r., kontynuując m.in. jej dotychczasowe działania.

„To tutaj mieliśmy do czynienia z najostrzejszym oporem wobec stanu wojennego, tutaj było najwięcej ofiar, tutaj rozlała się krew górników walczących o wolność. Właśnie dlatego samorząd województwa zdecydował się wesprzeć ten projekt i wraz z Katowicami podjąć się inicjatywy o charakterze co najmniej regionalnym. To będzie muzeum, które będzie się w oczywisty sposób odnosiło do Solidarności z lat 80-81. Na pewno będzie tam mnóstwo zdjęć i pamiątek, ale co najważniejsze i najcenniejsze – to uczestnicy tamtych wydarzeń będą oprowadzali wycieczki” – powiedział marszałek Adam Matusiewicz (zabierz głos/oceń marszałka).

Radni sejmiku podjęli także decyzję o zawarciu „Porozumienia o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy województwem śląskim a Rządem Ludowym Prowincji Liaoning (Chińska Republika Ludowa)”. W ramach porozumienia strony zobowiązują się, że będą sprzyjać rozwojowi współpracy przede wszystkim w obszarach gospodarki, kultury i sztuki oraz wzajemnej promocji turystycznej.

Podczas obrad podjęto także uchwałę w sprawie określenia sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych i opłaty manipulacyjnej w odniesieniu do wojewódzkiego regularnego przewozu osób realizowanego przez Koleje Śląskie Sp. z o.o.

Jest to realizacja zapisów ustawy Prawo Przewozowe, na podstawie których sejmik określa sposób ustalania wysokości m.in. opłat pobieranych w razie braku odpowiedniego dokumentu przewozu, braku dokumentów uprawniających do zniżek, opłat manipulacyjnych i dodatkowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.