PARTNER PORTALU
  • BGK

Debatują o techopoliach. Ciepłe słowa w kierunku gospodarzy z Polski

  • wnp.pl (zkk)    11 września 2012 - 12:45
Debatują o techopoliach. Ciepłe słowa w kierunku gospodarzy z Polski

– Zwołanie w Gliwicach Zgromadzenia Generalnego WTA uczyni to miasto słynnym w całym świecie – powiedział prof. Deong-Seong Oh, sekretarz generalny WTA podczas drugiego dnia 8. Generalnego Zgromadzenia Światowego Stowarzyszenia Technopolii.
– Jestem pewien, że zwołanie w Gliwicach Zgromadzenia Generalnego WTA uczyni to miasto słynnym w całym świecie. Mamy dziś okazję na własne oczy przekonać się, jak bardzo jesteście zaangażowani w działanie na rzecz przyszłości – powiedział prof. Deong-Seong Oh.

Czytaj też: Innowacje w walce z kryzysem gospodarczym

Członkami Światowego Stowarzyszenia Technopolii (WTA) są miasta, ośrodki akademickie i organizacje szczególnie intensywnie skupiające swą działalność na tworzeniu postępu naukowego, technologicznego i sprzyjające innowacyjności.

Dzisiejsze obrady władz World Technopolis Association wypełnia między innymi międzynarodowa konferencja „Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym”. Rozpoczął ją briefing dla dziennikarzy relacjonujących przebieg Zgromadzenia.

– Dziękuję Gliwicom za dobrą organizację tego przedsięwzięcia – powiedział Yum Hong-Chul prezes WTA i burmistrz Daejeon, południowokoreańkiego miasta, które jest siedzibą WTA.

– Zaczynaliśmy od małych przedsięwzięć. Dziś WTA zrzesza 80. członków z 40. państw. Realizujemy projekty UNESCO. Nasza organizacja zarządzana jest przez lokalne samorządy – podkreślił Yum Hong-Chul. – Łączymy wysiłki miast z całego świata, żeby lepiej rozumieć i zaspokajać potrzeby ich mieszkańców.

Korea Południowa dzierży światowy prymat wśród państw przeznaczających największą część swego PKB na badania i rozwój, a Daejeon jest jednym z tych koreańskich miast, w których postęp tworzy się szczególnie intensywnie. Właśnie w tym mieście swą siedzibę ma Samsung, LG oraz inne firmy oferujące najnowocześniejsze produkty.

– Gościmy dziś w Gliwicach mera miasta, które można powiedzieć, jest najbardziej innowacyjne na świecie. To wielkie wyróżnienie dla Polski i dla Gliwic – powiedział, przybyły na konferencję prof. Jerzy Buzek.

<!-- pagebreak //-->

Gliwice były przez wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, miastem o największym odsetku mieszkańców z wyższym wykształceniem. Wcześniej, właśnie tam rodził się bardzo innowacyjny jak na tamte czasy, przemysł hutniczy. Na ich współczesny wizerunek ogromny wpływ miały także reformy gospodarcze, które odmieniały polską gospodarkę po roku 1989.

– Obrady WTA i dzisiejsza konferencja odbywają się na terenie byłej kopalni „Gliwice”, w Centrum Nauki i Biznesu „Nowe Gliwice” – podkreślił profesor Buzek.

– Prowadzi tu swą działalność Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, tu znajduje się inkubator przedsiębiorczości. Powinniśmy być dumni, że Daejeon właśnie Gliwice wybrało na jednego ze swych partnerów.

– Dziś możemy mówić o naszych małych sukcesach – podsumował to, co powiedziano o Gliwicach, Zygmunt Frankiewicz, prezydent miasta i wiceprzewodniczący WTA.

– Są one zaczątkiem naszych przyszłych osiągnięć. Firmy, które powstały w naszym inkubatorze przedsiębiorczości tworzą dopiero zręby gliwickiej „Doliny Krzemowej”.

W konferencji, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości, obok członków władz WTA, uczestniczy także ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce Young-Sun Peak. W debacie biorą udział naukowcy, przedstawiciele organizacji gospodarczych oraz przedstawiciele przemysłu.

W programie towarzyszącym Zgromadzeniu odbywają się dziś jeszcze Międzynarodowe Warsztaty UNESCO. Poświęcono je przestudiowaniu problemów związanych z działalnością parków naukowo-technologicznych w Europie Wschodniej. Odbędzie się także Forum Rektorów uczelni członkowskich WTA.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: