PARTNER PORTALU
  • BGK

Dezynfekcja budynków na Dolnym Śląsku

  • PAP    16 sierpnia 2010 - 13:17

Dziś na Dolny Śląsk przyjadą wojska chemiczne, aby rozpocząć dezynfekcję w budynkach zalanych przez ubiegłotygodniową powódź. Mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego i pozostałych terenów cały czas sprzątają swoje domy i mieszkania. Wybudowano drogę tymczasową na odcinku Bogatynia-Zgorzelec, która ułatwi transport z materiałami budowlanymi do odbudowy domów. Od środy (18 sierpnia br.) rozpoczną się prace udrażniające na Miedziance.
Dziś (16 sierpnia br.) do Bogatyni przyjeżdżają oddziały wojsk chemicznych, które rozpoczną akcję dezynfekcyjną na terenach popowodziowych. Jako pierwsze odkażane będą miejsca na terenie Bogatyni w powiecie zgorzeleckim i powiecie lubańskim.

Sanepid informuje, że woda w wodociągach miejskich na terenach przy stacji uzdatniania wody w Bogatyni jest już zdatna do picia. Natomiast są jeszcze zastrzeżenia do jakości wody płynącej w kranach. Woda kranowa jest jeszcze zanieczyszczona stąd apel o ostrożność i nie spożywanie wody nieprzygotowanej.

Utrzymujące się przez weekend opady deszczu spowodowały dalsze utrzymywanie się stanów alarmowych na Nysie Łużyckiej w Sieniawce i na Miedziance w Turoszowie. Sytuacja jest jednak stabilna, notowane są spadki poziomu wody.

Wszyscy mieszkańcy w rejonach popowodziowych mają już prąd.

Służby drogowe przystąpiły do odbudowy drogi wojewódzkiej nr 352 Bogatynia-Zgorzelec. Udało się wybudować drogę tymczasową. Skróci to czas dojazdu służb drogowych, a mieszkańcom z terenów popowodziowych ułatwi podjęcie prac remontowo-budowlanych. Do momentu przywrócenia pełnego ruchu komunikacyjnego nadal obowiązują dojazdy przez Niemcy i Czechy.

Na miejscu zniszczeń spowodowanych przez wodę pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. Służby inspekcji budowlanej sprawdzają stan techniczny budynków, mostów i innych obiektów. Kontrole odbyły się m.in. w Bogatyni, Porajowie, Radomierzycach, Sulikowie, Radzimowie, Sieniawce. Skontrolowano także zaporę na rzece Witce w Niedowie.

Służby inspekcji weterynaryjnej dokonują inspekcji na zalanych terenach pod kątem zagrożenia epidemiologicznego. Wszystkie zwierzęta, które utonęły w trakcie powodzi są na bieżąco usuwane.

Służby inspekcji sanitarnej informują, iż obecnie na terenach zalanych nie ma żadnego zagrożenia sanitarnego ani epidemiologicznego. Nie odnotowano zwiększonej liczby zgłoszeń podejrzeń ani zachorowań. Rozprowadzane są bezpłatne środki dezynfekcyjne.

Na terenach popowodziowych cały czas pracują policjanci, strażacy z PSP i OSP oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Straż Pożarna oraz wojsko pomaga w pracach porządkowych na terenach zalanych miejscowości. Porządkowane są ulice, drogi, sprzątane są gospodarstwa domowe, mieszkania, piwnice i garaże. Przy usuwaniu skutków powodzi w rejonie Bogatyni, Radomierzyc, Zgorzelca i Gubina pracują także żołnierze. Do pomocy skierowano ponad 900 żołnierzy z Wojsk Lądowych i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Na miejscu służby korzystają z ponad 100 pojazdów, łodzi, transporterów pływających i śmigłowców. Strażacy i wojsko mają do dyspozycji m.in. samochody ciężarowo-terenowe i maszyny inżynieryjne.

Zakład Linii Kolejowych PKP przystąpił do odbudowy zniszczonej linii kolejowej, którą dostarczany jest węgiel dla Elektrowni Turów. Przewiduje się, iż od początku października br. linia zostanie w pełni uruchomiona.

Około 120 dzieci wraz z opiekunami z dotkniętych powodzią gmin: Bogatyni, Piechowic, Starej Kamienicy, Zagrodna, Zawidowa, Pielgrzymki, Wlenia i Nowogrodźca wyjechało w niedzielę (15 sierpnia br.) na kolonie do Lubiatowa koło Sławy. Dzieci wypoczywają pod opieką wykwalifikowanej kwadry, wśród której znajdą się psycholodzy i pedagodzy. Turnusy potrwają dwa tygodnie i przeznaczone są dla dzieci i młodzieży - uczniów szkół podstawowych (od 6 do 12 lat), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Cały czas trwają prace związane z zabezpieczaniem uszkodzeń w wałach przeciwpowodziowych. Dokonywane są przeglądy techniczne. Udrażniane są sieci kanalizacyjne i rzeki. Od środy (18 sierpnia br.) rozpoczną się prace udrażniające na potoku Miedzianka. Na wszystkich wałach przeciwpowodziowych, umocnieniach i urządzeniach hydrotechnicznych trwa szacowanie szkód.

Największe opady deszczu nad Dolnym Śląsku spodziewane są jutro (17 sierpnia br.). Od czwartku (19 sierpnia br.) opady deszczu mają stopniowo zanikać. Zbiorniki retencyjne działają bez zakłóceń.
 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.