PARTNER PORTALU
  • BGK

Digitalizacja archiwum Polskiego Radia Wrocław

  • AT    31 sierpnia 2012 - 19:13
Digitalizacja archiwum Polskiego Radia Wrocław

Już wkrótce ruszy digitalizacja archiwum Polskiego Radia Wrocław. Rozgłośnia otrzyma na ten cel prawie 1,5 mln złotych z Unii Europejskiej.
W zamian, za dwa lata, rozgłośniazyska dostęp przez Internet do ponad 8 tysięcy godzin reportaży, słuchowisk, koncertów, wywiadów i innych nagrań, które można było usłyszeć na antenie wrocławskiej przez ostatnie kilkadziesiąt  lat. Ich przesłuchanie w całości, bez żadnych przerw, zajęłoby 333 doby.

Projekt „Tu Polskie Radio Wrocław…” – upowszechnianie dziedzictwa kulturowego zdigitalizowanych zasobów archiwum dźwiękowego Radia Wrocław” został wybrany w sierpniu tego roku przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD).

Całość przedsięwzięcia, które rozpocznie się we wrześniu a zakończy w kwietniu 2014 roku ma kosztować ponad 2,1 mln zł. Większość tej kwoty, bo prawie 70 procent, pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Z finansowym wsparciem Unii Europejskiej PR Wrocław nie tylko kupi niezbędny do cyfryzacji archiwum sprzęt.

Większą część kosztów pochłonie zatrudnienie specjalistów, którzy zajmą się najpierw pracochłonną obróbką materiałów dźwiękowych, a następnie ich udostępnianiem w Internecie.

Wszyscy będą mogli posłuchać

O dostęp do archiwum PRW stara się co roku kilka tysięcy osób. Taśmotekę udostępnia się dziś tylko w siedzibie radia. Digitalizacja umożliwi bezpłatne rozpowszechnianie większości tych nagrań on-line, poprzez specjalnie stworzony portal internetowy. Ocenia się, że łączny czas zdigitalizowanych audycji, które będzie można udostępnić, to ponad 8 tysięcy godzin. Po przetworzeniu nagrania w postaci cyfrowej będą miały rozmiar co najmniej 12 terabajtów.

Dla porównania: odtworzenie filmów znajdujących się na płytach DVD o łącznej pojemności tylko jednego terabajta zajęłoby aż 18 dób.

Ale digitalizacja to żmudny proces. Odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli trwa tyle, ile przerabiane słuchowisko czy koncert. Doliczyć do tego należy też czas potrzebny na przygotowanie szpuli z taśmą do nagrania i obróbkę dźwięku.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.